Łojotokowe zapalenie skóry to choroba skóry, która może powodować zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie się skóry. Często występuje w obszarach, w których skóra jest tłusta, takich jak skóra głowy, twarz i klatka piersiowa.

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry, która może być frustrująca ze względu na objawy, które powoduje, a także fakt, że nie ma lekarstwa na tę chorobę. Schorzenie to dotyka około 5-10% populacji, większość osób jest w wieku od 30 do 50 lat. Nie jest jasne, co powoduje m.in. łojowe zapalenie skóry głowy, ale naukowcy uważają, że ma to coś wspólnego z nadprodukcją łoju w skórze i rodzajem drożdży o nazwie malassezia, które znajdują się na ludzkiej skórze. Więcej informacji o łojotokowym zapaleniu skóry znajdziesz na stronie Ducray.

Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry zwykle zaczyna się od łupieżu na skórze głowy lub, jeśli występuje na innych częściach ciała, jako sucha, łuszcząca się skóra. W miarę upływu czasu i utrzymywania się objawów ten stan stanie się bardziej tłusty i może powodować żółte lub białe plamy, które są łuszczące się i swędzące. Osoby z łojotokowym zapaleniem skóry na twarzy częściej mają również łupież. Należy zauważyć, że ten stan można pomylić z łuszczycą, ale są to dwie różne choroby.

Łojotokowe zapalenie skóry może dotyczyć wielu części ciała, w tym twarzy, skóry głowy, klatki piersiowej, pleców i innych obszarów, w których znajdują się gruczoły wytwarzające olej. Stan ten może powodować zaczerwienienie, łuszczenie się, swędzenie skóry, a w ciężkich przypadkach wypadanie włosów.

Jakie są rodzaje łojotokowego zapalenia skóry?

Istnieją trzy rodzaje łojotokowego zapalenia skóry:

1. Suche łojotokowe zapalenie skóry – ten typ charakteryzuje się suchą, łuszczącą się skórą głowy.

2. Tłuste łojotokowe zapalenie skóry – ten typ charakteryzuje się tłustą skórą głowy.

3. Kruche łojotokowe zapalenie skóry – ten typ charakteryzuje się chrupiącą, łuszczącą się skórą głowy.

Jakie stosuje się leczenie przy łojotokowym zapaleniu skóry?

Leczenie tej choroby zależy od tego, jak ma się typ. Jeśli jest to łojotokowe zapalenie skóry twarzy, zaleca się mycie twarzy delikatnym środkiem myjącym. Jeśli jest to suche lub tłuste łojotokowe zapalenie skóry, stosowanie szamponów i kremów przeciwłupieżowych może pomóc zmniejszyć objawy. Istnieją również domowe środki zaradcze, które ludzie uznali za skuteczne w leczeniu ich stanu. Niektóre z nich to: codzienna kąpiel lub prysznic oraz mycie włosów szamponem i odżywką co najmniej dwa razy dziennie, używanie szamponu leczniczego i kremu leczniczego do twarzy w celu leczenia obszarów dotkniętych łojotokowym zapaleniem skóry, używanie środka czyszczącego lub płynu do mycia ciała na bazie płatków owsianych – tego typu produkty są wystarczająco delikatne dla skóry, ale wystarczająco mocne, aby usunąć martwe komórki naskórka, co pomoże usunąć łupież ze skóry głowy, codzienne picie dużej ilości wody, aby skóra była wilgotna i zdrowa, jedzenie pokarmów zawierających niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak olej lniany i orzechy włoskie.

Leave a comment