Każda choroba odznacza się konkretnymi objawami. Tak jak w przypadku przeziębienia, wszyscy wiedzą, że symptomy to katar i zatkany nos, tak przy schorzeniach natury psychologicznej trudno jednoznacznie je wskazać. Ponieważ depresja dotyka obecnie coraz więcej osób, warto zastanowić się nad tym, jak prawidłowo ją zdiagnozować.

Depresja – czym zazwyczaj się objawia?

W filmach depresja przedstawiana jest jako paraliżująca choroba, którą mają tylko melancholicy. Takie produkcje pokazują, że jest to schorzenie widoczne na pierwszy rzut oka. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Często osoby cierpiące na depresję są wesołe, przez co ich znajomi czy rodzina nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że coś jest na rzeczy. W rozpoznaniu kluczowe są tak naprawdę obserwacje chorego. Jeśli od dłuższego czasu czuje się on przygnębiony, zmęczony, nie widzi sensu życia oraz ma kłopoty ze snem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia właśnie z depresją. Lekarz często diagnozuje tę chorobę po dłuższym wywiadzie z pacjentem. Wizyta pozwala również wykluczyć chociażby niedoczynność tarczycy czy inne schorzenia, dające podobne objawy. Jednak zachodzi podstawowe pytanie: kogo warto odwiedzić, by wyleczyć depresję? 

Depresja: lekarz psychiatra czy psycholog – do kogo się udać?

Wiele osób nie widzi różnicy między kompetencjami psychologa i psychiatry. Często twierdzą, że jest to jedna i ta sama osoba. Jednak są to zupełnie różni specjaliści. Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie z zakresu psychologii, zaś psychiatra to dyplomowany lekarz. Psycholog zajmuje się głównie diagnozowaniem, zaś psychiatra może przepisywać leki i nadzorować pacjentów z bardzo poważnymi zaburzeniami. Jeśli występuje u Ciebie depresja, lekarz, który Ci pomoże musi przede wszystkim mieć odpowiednie kwalifikacje. Poradnie takie jak ta https://psychiatrzy.pl/depresja/ zapewniają niezbędne wsparcie, a specjaliści w nich pracujący mogą podczas konsultacji podpowiedzieć Ci, jakie leczenie będzie dla Ciebie najlepsze. Regularne wizyty u lekarza, psychoterapia i często również farmakoterapia, pozwalają powrócić do pełni sił. Mimo to warto na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Leave a comment