Zlewozmywaki granitowe zyskały w ostatnich latach bardzo dużą popularność. Ich nowoczesny design, ilość wzorów, sposobów montażu, kolorów, rozmiarów, a także bardzo przystępna cena zdecydowanie się do tego przyczyniają. Decydując się na zlew granitowy trzeba być świadomym, w jaki sposób należy dbać o tego typu zlew, aby służył nam przez długie lata.

Czym nie należy czyścić zlewozmywaków granitowych?

Zanim powiemy Wam, czym powinno się czyścić zlewy granitowe, chcemy Was przestrzec przed ich niewłaściwą pielęgnacją. Dotyczy to zwłaszcza jasnych zlewów granitowych, na których zabrudzenia widać znacznie bardziej, niż na ciemnych. Wiele osób stosuje ostrą chemię, która przeznaczona jest do czyszczenia toalet. W żaden sposób nie nadają się do czyszczenia zlewozmywaków granitowych, których powłoka podczas czyszczenia tego typu chemią może zostać nieodwracalnie uszkodzona. Wierzchnia warstwa może popękać i już nigdy nie uda się zlewu wyczyścić z zabrudzeń.

Właściwa pielęgnacja zlewozmywaków granitowych

Zlewy granitowe wymagają systematycznej pielęgnacji. Nie można nie myć ich przez tydzień i oczekiwać, że jedno mycie załatwi sprawę. Najlepszym sposobem jest przemywanie zlewu po każdym użyciu lub przynajmniej raz dziennie, aby uniknąć trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Do czyszczenia najlepiej używać miękkiej szmatki lub gąbeczki oraz delikatnego detergentu, jak płyń do mycia naczyń.

W przypadku większych zabrudzeń przydadzą się naturalne środki czystości, takie jak soda czy ocet. Soda jest na tyle delikatnym, ale i skutecznym środkiem, że jest w stanie doczyścić największe zabrudzenia. W połączeniu z gorącą wodą doskonale sprawdzi się przy czyszczeniu odpływu, a więc upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie lubisz stosować sody oczyszczonej, możesz użyć magicznej gąbki. Podczas jej stosowania nie trzeba używać żadnych detergentów, a jej struktura jest na tyle bezpieczna, że nie uszkodzi powierzchni zlewu.

Impregnowanie zlewu z granitu

Nie tylko mycie sprzyja długiemu użytkowaniu zlewu z granitu. Równie ważna jak pielęgnacja jest impregnowanie już umytego zlewu. W przypadku zlewozmywaków granitowych do ich pielęgnacji możemy wykorzystać produkty dostępne w każdej kuchni. O czym mowa? O olejach. Umyty i wytarty do sucha zlew nacieramy cieką warstwą oleju i polerujemy papierowym ręcznikiem lub miękką ściereczką. Taki zabieg spowoduje, że zlew nawet po latach będzie błyszczał, a zabrudzenia nie będą do niego tak bardzo przywierały.

Środki polecane przez producentów

Wielu producentów zlewów poleca własne środki  do czyszczenia zlewów. Wybierając produkty dedykowane mamy pewność, że zlew będzie błyszczał od czystości i  nie naruszymy wierzchniej warstwy zlewu. Takie preparaty nie tylko czyszczą, ale również pielęgnują zlew. Wystarczy zastosować jeden produkt, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Leave a comment