Alkohol jest jedną z najpopularniejszych używek. Pojawia się na stole podczas spotkań ze znajomymi, rodzinnych spotkań, weekendowych imprez, a także podczas innych uroczystości – np. wesele czy urodziny. Alkohol spożywany okazjonalnie oraz w niewielkich ilościach nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Jednak problem pojawia się, kiedy alkohol gości zbyt często na naszym stole. W obecnych czasach wiele osób zmaga się z nałogiem alkoholowym. Alkoholizm to jedna z poważnych chorób, które koniecznie trzeba leczyć. Jednak odstawienie alkoholu nie należy do najłatwiejszych zadań – zazwyczaj niezbędna jest pomoc specjalistów. Bardzo często konieczne jest odtruwanie alkoholowe. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdź.

Odtruwanie alkoholowe – na czym polega?

Odtruwanie alkoholowe polega na oczyszczeniu organizmu z alkoholu. Jego zadaniem jest również pomoc pacjentom w poradzeniu sobie ze wszystkimi dolegliwości, które występują po odstawieniu tej niebezpiecznej używki. Należy podkreślić, że odtruwanie alkoholowe nie jest formą leczenia alkoholizmu – jest to jedynie bardzo pomocny element całego procesu.

Odtruwanie alkoholowe stosuje się przede wszystkim na osobach, które są uzależnione od alkoholu. Bardzo często podejmuje je się również w jednorazowych przypadkach zatrucia alkoholem. Polega ono na usunięciu wszelkich toksyn z organizmu. Długotrwałe spożywanie alkoholu wiąże się z wieloma zaburzeniami – zarówno jeśli chodzi o gospodarkę wodno-elektrolitową, poziom jonów potasu, magnezu, jak i sodu.

Głównym celem odtruwania alkoholowego jest przywrócenie odpowiedniego poziomu powyższych substancji, dzięki czemu możliwe jest zminimalizowanie objawów związanych z zatruciem – m.in. zaburzenia psychiczne, czy padaczka alkoholowa.

Odtruwanie alkoholowe – ile trwa?

W przypadku ciężkiego zatrucia alkoholem nie obędzie się bez leczenia szpitalnego. Jednak warto wiedzieć, że lekkie zatrucia alkoholowe możemy leczyć w domu. Jednorazowe zatrucie alkoholem zazwyczaj objawia się wymiotami, nudnościami, osłabieniem, bólami głowy, zaburzeniami koncentracji i bólami mięśni. Objawy lekkiego zatrucia alkoholem zazwyczaj odpuszczają po maksymalnie dwóch dniach.

Zupełnie inaczej jest w przypadku ciężkiego zatrucia alkoholem, które zostało spowodowane długotrwałym spożywaniem alkoholu. W takim przypadku niezbędne jest udanie się do szpitala. Sposób leczenia jest uzależniony od lekarza, który podejmuje taką decyzję po wykonaniu kilku badań. Pod uwagę bierze się przebyte choroby, stopień zaawansowania uzależnienia od alkoholu oraz częstotliwość występowania objawów. 

Osoby uzależnione od alkoholu bardzo często spożywają alkohol pochodzący z nielegalnych i niepewnych źródeł, po których występują objawy zatrucia alkoholowego. Uzyskanie informacji dotyczącej tego, czy pacjent przyjmował taki alkohol, jest także niezwykle ważne w odtruwaniu alkoholowym.

Badania wykonywane przed odtruwaniem alkoholowym obejmują ocenę układu krążenia, układu nerwowego i oddechowego, jak i również stanu psychicznego. Jeśli chodzi o stan psychiczny pacjenta, to bierze się pod uwagę przede wszystkim poziom świadomości oraz objawy w postaci lęku i zaburzeń pamięci.

W przypadku pacjentów zmagających się z ciężką formą zatrucia alkoholowego wykonuje się również badanie krwi, jak i stopień uszkodzenia wątroby. Czasami wykonuje się RTG klatki piersiowej oraz USG brzucha. Objawy ciężkiego zatrucia alkoholem najczęściej mijają po kilku dniach. Czas trwania odtruwania alkoholowego zazwyczaj wynosi maksymalnie 10 dni.

Odtruwanie alkoholowe – czy są jakieś domowe sposoby?

Lekkie zatrucie alkoholowe, które pojawiło się po zbyt dużej ilości spożytego alkoholu, możemy na spokojnie leczyć w domu, gdyż istnieje wiele domowych sposobów na odtrucie. Leczenie zatrucia alkoholowego w domowych warunkach polega przede wszystkim na nawadnianiu. Jednych z najczęstszych objawów zatrucia alkoholem jest ból głowy, który pojawia się na skutek odwodnienia organizmu. Dlatego należy zadbać o regulację gospodarki wodnej. Oprócz tego powinniśmy zrezygnować z kawy, słodzonych napojów gazowanych i energetycznych, które mają wpływ na spowolnienie procesu regeneracji.

Picie wody z cytryną to jeden z najskuteczniejszych sposobów szybszej regeneracji po zatruciu alkoholowym. Cytryna zawiera duże ilości witaminy C, mikroelementy, jak i hormony fitoestrogenowe, dzięki czemu pozytywnie działa na odporność.  Oprócz tego warto na kilka dni zrezygnować z jakichś tłustych posiłków – powinniśmy postawić na dietę oczyszczającą.

Zielona herbata to kolejny produkt, który jest niezbędny pomocny w leczeniu zatrucia alkoholowego. W składzie zielonej herbaty znajdują się polifenole rozpuszczające toksyny w tłuszczach.

Podsumowując, jak możemy wyżej zauważyć, odtruwanie alkoholowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby oczyścić organizm z alkoholu. Warto się na nie zdecydować, jeśli wystąpiło u nas jednorazowe zatrucie alkoholem, ale również, jeśli zmagamy się z alkoholizmem.

Leave a comment