Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną. Mimo to dzięki właściwej i systematycznej pielęgnacji można skutecznie łagodzić jej uciążliwe dolegliwości. Chorzy wybierać mogą spośród szerokiej bazy kremów, balsamów czy olejków. Warto wiedzieć, że maści na łuszczycę bez recepty mogą być również przydatne w leczeniu innych schorzeń skórnych. Jakich? Sprawdź tutaj https://arkazdrowia.pl/jak-dbac-o-skore-z-problemami/. Zanim jednak udasz się do apteki, odwiedź lekarza, w celu potwierdzenia diagnozy, bo to co wygląda na łuszczycę, wcale nie musi nią być.

Łuszczyca – co to za choroba

Łuszczyca to przewlekła choroba ogólnoustrojowa, u podnóża której leżą nadmierne podziały komórek naskórka. Na skutek zaburzeń złuszczania pojawiają się mało estetyczne zmiany skórne, w postaci grudek i krostek, pokrytych warstwami łuszczącej się skóry. Zmiany chorobowe mogą być delikatne lub bardzo rozległe, obejmując znaczne części ciała, skórę głowy, łokcie, kolana czy okolicę krzyżową. Łuszczyca często atakuje również paznokcie i może powodować zmiany w układzie kostno-stawowym.

Kto choruje na łuszczycę

Łuszczyca dotyka 2-3% światowej populacji. Szacuje się, że tylko w Polsce choruje na nią około milion osób. W młodszej grupie (20-40 lat) dominuje łuszczyca typu I. U osób powyżej 40 roku życia pojawia się najczęściej tzw. odmiana późna (łuszczyca typu II), o zdecydowanie łagodniejszym przebiegu.

Na łuszczycę zachorować może każdy, bez względu na płeć czy wiek. Są jednak grupy bardziej narażone np. ze względu na uwarunkowania genetyczne. Dużo większe ryzyko zachorowania występuje u osób, które w rodzinie mają osobę chorą. Nie bez znaczenia są również czynniki środowiskowe i immunologiczne. Mimo wielu badań, nie udało się dotąd w pełni poznać mechanizmów powstawania tej choroby.

Warto wiedzieć, że łuszczyca u różnych osób wyglądać może bardzo różnie i różne też są metody jej leczenia.

W jaki sposób leczyć łuszczycę

Łuszczyca charakteryzuje się okresami zaostrzeń i remisji, jednak jest to choroba nieuleczalna. Mimo to istnieją metody skutecznego łagodzenia jej objawów. „Leczenie” skupia się głównie na stosowaniu miejscowych preparatów, które mają za zadanie zredukować nieestetyczne zmiany skórne. Pomóc może również zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia. Często konieczne jest także włączenie preparatów farmakologicznych.

Diagnostykę najlepiej rozpocząć w gabinecie dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Chorobę rozpoznaje się głównie na podstawie objawów skórnych. Ponieważ czasem bywają one mylące i mogą być charakterystyczne również dla innych schorzeń (egzema, grzybica, skórne zmiany alergiczne, atopowe zapalenie skóry) lekarz może zlecić dodatkowe badania laboratoryjne, w tym również badania genetyczne, które potwierdzą lub wykluczą predyspozycje do zachorowania na łuszczycę.

Łuszczyca – jak leczyć bez recepty

Mimo, że łuszczyca jest poważną chorobą, często jej leczenie ogranicza się do stosowania miejscowych preparatów. Zawsze jednak powinien zdecydować o tym lekarz, analizując wiek, płeć pacjenta oraz stan zaawansowania choroby. W aptekach dostępnych jest wiele produktów pielęgnacyjnych, które skutecznie redukują przykre objawy łuszczycy i pomagają chorym prowadzić normalne życie.

Maści na łuszczycędziałają silnie natłuszczająco, nawilżająco i łagodząco. Poprawią stan skóry, przyspieszając regenerację naskórka. Łagodzą dokuczliwe objawy takie jak swędzenie czy pieczenie. Dodatkowo działają odżywczo na skórę, wzmacniając jej mechanizmy obronne.

Szukając maści na łuszczycę bez recepty warto zwrócić uwagę na skład, w którym powinny znaleźć się:

– lanolina – działa nawilżająco, zmiękczająco i ułatwia wnikanie w głąb skóry składników aktywnych,

– alantoina – łagodzi podrażnienia, redukuje swędzenie i zaczerwienienie skóry,

– olej kokosowy – nie tylko natłuszcza, ale również działa antybakteryjnie,

– nanomiedź – pobudza wzrost komórek skóry, zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra jest bardziej elastyczna.

Domowa pielęgnacja skóry chorej na łuszczycę

W leczeniu objawów łuszczycy niezwykle istotna jest systematyczna pielęgnacja. Działania powinny być nakierowane na złuszczanie, a także nawilżanie i natłuszczanie. W pielęgnacji chorej skóry idealnie sprawdzają się emolienty i humektanty. Pierwsze tworzą na skórze ochronną warstwę, zapobiegając utracie wilgoci Drugie – wiążą wodę w skórze, zatrzymując ją w warstwie rogowej naskórka. W aptece znajdziesz wiele preparatów do pielęgnacji skóry z łuszczycą, dostępnych bez recepty.

Leave a comment