Alergie diagnozowane są zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jakie są główne objawy alergii, które wymagają konsultacji z alergologiem? Poznaj je!
Kiedy dochodzi do alergii?
Pod pojęciem alergii czy uczulenia znajduje się reakcja organizmu na alergen, który zostaje nieprawidłowo odczytany przez układ odpornościowy. Pojawia się wtedy reakcja alergiczna, która może mieć zróżnicowany przebieg w zależności od czynnika, jaki ją wywołuje, a także stopnia wrażliwości pacjenta.
Nauka dotychczas nie określiła, co jest dokładną przyczyną alergii. Wśród domniemanych powodów wskazuje się na genetykę, wystawienie na określone czynniki jak zanieczyszczenie środowiska, ale także nadmierna sterylność.
Alergia może pojawiać się w różnym wieku. Czasami pojawia się u niemowląt i małych dzieci, lecz może ona rozwinąć się w wieku dorosłym.
Rodzaje alergii
Alergia może mieć różne postaci, dlatego wyróżnia się także kilka jej rodzajów.
1. Alergia wziewna
To jedna z najczęściej diagnozowanych alergii, do której dochodzi na skutek przedostania się alergenu do układu oddechowego. Najczęściej jest to alergia na pyłki, kurz, pleśnie, sierść zwierząt.
2. Alergia kontaktowa
Przyczyną jest bezpośredni kontakt z alergenem, na przykład może być to składniki kosmetyku czy też metal znajdujący się w biżuterii jak nikiel.
3. Alergia skórna
Do jej pojawienia dochodzi na skutek kontaktu alergenu ze skórą. Jest ona podobna do alergii kontaktowej. Zwykle dotyczy ona reakcji na kosmetyki.
4. Alergia pokarmowa
Jest to alergia, której przyczyną są określone produkty spożywcze. Często mogą wywoływać ją owoce, na przykład cytrusy, truskawki, orzeszki ziemne, miód, seler.
Ponadto alergia może być wywołana przez jad owadów – to często bardzo groźna alergia, która może spowodować wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi zagrożenie dla życia.
By określić przyczynę alergii, wykonuje się testy alergiczne. Więcej informacji na ich temat można uzyskać na stronie: https://www.unimed-nzoz.pl/projects-archive/alergolog/.
Objawy alergii – na co zwrócić uwagę?
W zależności od przyczyny alergii może ona dawać różne objawy, dlatego warto zapoznać się z nimi bliżej, aby w porę odwiedzić alergologa.
Wśród głównych objawów alergii znajdują się:
- katar
- drapanie w gardle
- kaszel
- kichanie
- łzawienie oczu
- wysypka na skórze
- obrzęk skóry
- zaczerwienienie skóry
Jeżeli dochodzi do alergii pokarmowej, mogą pojawić się także dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak biegunka, nudności, bóle brzucha.
Gdy pojawia się wstrząs anafilaktyczny, wtedy należy jak najszybciej skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. Jego objawy to głównie problemy z oddychaniem, które wywołane są nadmiernym obrzękiem tkanek.
Wiele osób z rozpoznaną silną alergią, na przykład na jad owadów, decyduje się także na zakupienie specjalnych preparatów zawierających w składzie adrenalinę, która pozwala na zapobieganie objawom wstrząsu.
Jak wybrać dobry gabinet alergologa?
Alergolodzy przyjmują zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Gdzie warto się udać, by uzyskać fachową pomoc?
Aktualnie wielu pacjentów decyduje się na prywatne wizyty, ponieważ można wtedy dostać się do specjalisty znacznie szybciej niż w przypadku wizyty na Fundusz. Alergolodzy przyjmują w prywatnych gabinetach oraz w klinikach medycznych na terenie całego kraju.
Podsumowując, gdy pojawiają się objawy wskazujące na alergię, wtedy warto udać się do specjalisty w tej dziedzinie. Jego wsparcie pozowali na dobranie odpowiedniej metody leczenia alergii, aby można było komfortowo korzystać z życia bez objawów alergicznych.