Dbałość o dobry wygląd stóp podczas lata, gdy nosimy odkryte buty, jest bardzo ważna. Nie zapominajmy jednak, że zimą wygląd stóp także ma znaczenie. Wszelkie pojawiające się zmiany mogą nie tylko wyglądać nieestetycznie, ale także świadczyć o chorobie. Nie można tego bagatelizować. W takim przypadku warto udać się do podologa. Kim jest podolog i czym dokładnie się zajmuje? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Podolog – specjalista od chorób stóp
Podolog to specjalista, którego zadaniem jest zarówno diagnozowanie, jak i leczenie zmian powstałych na skórze oraz na płytce paznokciowej w obrębie stóp. Jest to osoba wykwalifikowana, posiadająca ukończone studia wyższe lub specjalistyczne kursy nadające uprawnienia do wykonywania tego zawodu. By dobrze wykonywać ten zawód, niezbędna jest szeroka wiedza medyczna na temat wszelkich zmian patologicznych występujących na stopach. Specjalista często współpracuje także z dermatologami, diabetologami oraz chirurgami. Jeśli szukasz podologa w swoim mieście, wpisz w wyszukiwarkę np. „usuwanie modzeli Warszawa”.
Przyczyny powstawania chorób stóp
Przyczyn powstawania różnego rodzaju zmian na skórze lub paznokciach jest wiele. Może to być zbyt ciasne obuwie, nieodpowiednia higiena stóp, chodzenie boso po podłodze w miejscach publicznych. Przyczyną może być także infekcja bakteryjna lub po prostu urazy mechaniczne. Bez względu na to, czy pojawiły się przebarwienia na paznokciach, czy odciski na skórze, każdą nieprawidłowość powinno się skonsultować z podologiem.
Kiedy udać się do podologa?
Tak, jak już to zostało wspomniane, każdą nieprawidłowość powstała na skórze stopy lub na paznokciu, należy skonsultować z podologiem. Oczywiście, jeśli zraniliśmy się w stopę lub ją złamaliśmy, wtedy udajemy się do chirurga. Podolog jest pomocny w przypadku:
- Wzrastających paznokci,
- Pojawienia się brodawek na stopach,
- Grzybicy stopy lub paznokcia,
- Modzeli,
- Odcisków,
- Pękających pięt,
- Zespołu zielonego paznokcia.
Czy badanie u podologa boli?
Wiele osób się zastanawia, czy badanie podologiczne boli i jak wygląda jego przebieg. Specjalista rozpocznie diagnozowanie od przeprowadzenia wywiadu, który ma na celu zdobycie jak najwięcej informacji o problemie. Może zapytać o tryb życia, kontuzje, choroby przewlekłe. Niektóre choroby mogą być spowodowane np. cukrzycą czy różnego rodzaju lekami. Sam wywiad dostarcza już wiele informacji. Następnie specjalista ogląda zmianę. Do badania często używany jest podobaroskop. Pacjent staje gołymi stopami na macie, z której obraz wysyłany jest do komputera. Podolog może sprawdzić zarówno rozmieszczenie ciężaru ciała oraz wzór chodu pacjenta, a także ruchomość stawów czy np. ustawienie miednicy. Zdobyte informacje pozwalają ustalić np. czy występują zaburzenia w układzie mięśniowym. Podolog może także wysłać nas na badania mikologiczne, gdy podejrzewa grzybicę stóp lub paznokcia. W zależności od zdiagnozowanej choroby dobierze takie leczenie, które umożliwi nam radość z pięknych i zadbanych stóp. W razie potrzeby skieruje nas na specjalistyczne badania lub do lekarza innej specjalizacji.