Gdybyśmy mieli wymienić sposoby zamykania ran, to pewnie większość osób wymieniłaby szwy. Okazuje się, że dla nich jest ciekawa alternatywa. Tą alternatywą jest klej tkankowy. Co powinniśmy o nim wiedzieć? Sprawdźmy to.

Co to takiego?

Klej tkankowy jest alternatywą dla klasycznych szewnych materiałów. Do lamusa odchudzą już staplery oraz nici chirurgiczne (w niektórych przypadkach). Klej tkankowy ma to do siebie, że jest niezwykle prosty w aplikacji. Poza tym można liczyć na znacznie skrócony czas, który jest niezbędny do zamykania ran. Brzegi są trwale połączone, a jednocześnie nie trzeba sąsiednich tkanej doprowadzać do urazów.

Klej tkankowy jest aplikowany w sposób bezpośredni na ranę. Dla pacjentów bardzo ważne jest to, że można uniknąć bólu. W zasadzie to sam zabieg z klejem tkankowym jest bezbolesny. Nie jest tutaj potrzebne znieczulenie ogólne, czy też miejscowe.

W sklepach medycznych oraz w hurtowniach znajdziemy przeróżne rodzaje klejów tkankowych. Pierwszy rodzaj to klej wykonany w stu procentach z syntetycznych komponentów. Można jednak zakupić także takie, które zawierają w swoim składzie materiał o biologicznym pochodzeniu. Gdy wykorzystany zostanie materiał biologiczny, to znacząco ogranicza się samo ryzyko alergii.

Sporą zaletą jest to, że klej estetyczny pozwala nam na otrzymanie lepszego efektu estetycznego. Pacjentom także nie grożą żadne pooperacyjne powikłania. Koniec z infekcjami. Musimy zaznaczyć, że klej tkankowy jest także wodoszczelny. Chroni zatem ranę pacjenta przed wnikaniem niepożądanych płynów, jak i niepotrzebnym namakaniem. Bardzo fajne w kleju tkankowym jest to, że klej ulega wchłonięciu dosłownie samoistnemu. Pacjenci nie muszą udawać się do lekarza, aby go usunąć. W przypadku szwów niestety do lekarza należy się udać.

Kiedy stosuje się klej tkankowy?

Na pewno klej tkankowy może się pochwalić wieloma zaletami. Pomimo ich sporej ilości musimy zauważyć, że tego rodzaju klej nie może zostać zastosowany w każdej sytuacji. Nadaje się do niewielkich skórnych ran, ale także do ran gładkich. Do tego stosowany jest w naczyniowej chirurgii. Coraz częściej jest także stosowany w chirurgii plastycznej. W końcu nie trzeba się obawiać widocznych blizn.

Klej tkankowy jest coraz częściej stosowany w ginekologii, po operacjach przepukliny, czy też przy zabiegu usuwania żylaków przełyku. Co ciekawe, w niektórych przypadkach klej jest stosowany do zamykania nieco większych ran. Jednak w takich sytuacjach jest on połączony ze szwami klasycznymi. Sam klej mógłby po prostu nie dać rady.

Oczywiście pacjenci nie mają wpływu na to, jaki rodzaj zespolenia ran zostanie zastosowany. Tutaj decyduje lekarz. Pacjentom pozostaje jedynie zaufać swojemu lekarzowi. Nie ma chyba gorszej sytuacji od braku zaufania do lekarza. Jest to konieczne. Czujemy się nie tylko bezpiecznie, ale także jesteśmy przekonani, że jesteśmy w możliwie najlepszych rękach. Jest to bardzo ważne, ponieważ ma to wpływ na naszą psychikę oraz samopoczucie.

Leave a comment