Po umyciu butelek po napojach pamiętaj o suszeniu! Jeśli o tym zapomnisz, mogą pojawić się nowe bakterie na butelce do picia – nawet po jej umyciu. Podczas gdy koronawirus szaleje, oczywiście koncentrujemy się na higienie, być może bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Poznajemy najważniejsze zasady zapobiegania infekcji: częste, dokładne mycie rąk, kaszel w chusteczkę i zachowanie bezpiecznej odległości od siebie.

Jednocześnie łatwo zapomnieć, że również różne urządzenia użytkownika, z których korzystamy w życiu codziennym, mogą być chorobotwórcze. Przykładem tego są butelki do picia dla dzieci. W tym momencie wielu ludzi nie przestrzega odpowiednich zasad higieny i dlatego butelka staje się źródłem infekcji. Butelki do picia dla dzieci są częstym źródłem infekcji, jeśli nie są myte właściwie lub wystarczająco często.

Aby tego uniknąć najbardziej skutecznym środkiem, jaki można podjąć w związku z infekcją za pomocą butelek do picia dla dzieci, jest nauczenie dzieci, aby nikt inny nie pił z ich własnych butelek. Ponieważ jeśli jest tylko jeden użytkownik butelki do picia, istnieje mniejsze ryzyko, że butelka do picia może stanowić problem dla osoby pijącej z tej butelki.

Jeśli użytkownik butelki z napojem jest zdrowy, nie jest ważne, czy butelka jest często myta. Ale wiele dzieci ma butelkę do picia stojącą w szkole lub przedszkolu. Wtedy więcej osób może dotknąć butelki. A zwłaszcza w przedszkolu istnieje ryzyko, że piją z niej inne małe dzieci, które nie są właścicielami butelki. Wtedy wzrasta ryzyko infekcji.

Ważną zasadą jest zdawanie sobie sprawy z tego, kto i ile osób, a także zwierząt, mogło mieć kontakt z tym, co ma być myte i ewentualnie dezynfekowane. Jeśli istnieje wiele osób, które dotknęły obiektu, największym ryzykiem jest przeniesienie infekcji na następną osobę, która ma kontakt z tym przedmiotem.

Prawidłowe mycie butelki do picia.
Aby butelka nie stała się bombą bakteryjną, należy ją odpowiednio umyć, tzn. mechanicznie. Mechaniczne czyszczenie oznacza rozpoczęcie od użycia szczotki lub szorowania gąbką na powierzchni, na której gromadzą się pozostałości organiczne, takie jak ślina i inne pozostałości z jamy ustnej i zębów. Następnie butelkę można myć w zmywarce do naczyń ze standardowym programem, z dobrym podgrzewaniem wody w programie zmywania. Jeśli istnieje dodatkowy powód, aby dobrze wyczyścić butelkę po napoju pod kątem potencjalnych zanieczyszczeń, należy również gotować butelkę w garnku z wodą przez 10-20 minut.

Wielu ekspertów z dziedziny higieny mówi, że butelki do picia należy myć codziennie i dają oni następujące porady dotyczące mycia butelek po napojach. Wlać kilka kropli płynu do naczyń do butelki i napełnić ją ciepłą wodą. Odstawić na kilka minut, a następnie dokładnie spłukać butelkę czystą, ciepłą wodą. Użyć płynu do naczyń i szczotki do mycia, aby umyć dziobek i zewnętrzną stronę butelki. Mycie zewnętrznej strony butelki jest szczególnie ważne, gdy bierze butelkę kilka osób. Nawiasem mówiąc, butelka do picia powinna najlepiej być myta w zmywarce do naczyń, jeśli jest w stanie wytrzymać takie mycie. Nie zapomnij o wysuszeniu.

Częste mycie jest ważne, ale jeden błąd może spowodować, że damy kolejną nową pożywkę bakteriom na i wewnątrz butelki, nawet jeśli została umyta. Mianowicie może być to, że butelka nie jest wysuszona prawidłowo. Wtedy drobnoustroje znajdujące się w materii organicznej znajdują się w części wilgotnej butelki np. na dziobku butelki. Należy zawsze upewnić się, że butelka jest całkowicie sucha. Najlepiej zostawić butelkę i pokrywkę na blacie kuchennym i suszarce powietrza. Gdy butelka pozostanie sucha, możliwe bakterie chorobotwórcze nie będą w stanie rozwijać się na butelce.

Leave a comment