Badania diagnostyczne odgrywają kluczową rolę w identyfikacji i monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów. Dzięki nim lekarze mogą wcześniej wykrywać choroby, zapobiegać powikłaniom oraz odpowiednio planować postępowanie lecznicze. Artykuł ten przedstawia szczegółowy plan dotyczący częstotliwości wykonywania badań diagnostycznych, korzyści płynących z regularnego ich przeprowadzania oraz czynników wpływających na wybór…
Tkanka kostna jest w stanie ciągłego rozwoju. Praktycznie przez cały czas pewne ilości kości są wchłaniane przez organizm, aby być zastępowane przez nowe. Ilość wchłanianych i zastępowanych kości w młodym wieku powinna być mniej więcej taka sama. Oczywiście drugim warunkiem udanego procesu zastępowania kości jest pełne zdrowie.…
Konsultacje kardiologiczne i badania serca są konieczne, kiedy czujemy niepokojące dolegliwości. Mogą to być np. kołatanie serca, nierówny puls czy inne zaburzenia związane ze złym samopoczuciem lub bólami głowy, czy okolic klatki piersiowej. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy różnego rodzaju chorób jest coraz więcej…
Rezonans magnetyczny to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezbolesne i co istotne, również nieinwazyjne. Diagnostyka, w zależności od badanego narządu, trwa od 20 do około 60 minut. Diagnostykę można wykonać profilaktycznie, na zlecenie lekarza bądź w sytuacji, gdy pojawią się w ciele niepokojące objawy. W przypadku nawracających…
Ogromne pragnienie, częste oddawanie moczu, ciągłe zmęczenie to objawy, których nie powinniśmy lekceważyć. Częste napady głodu czy zaburzenia widzenia mogą być symptomami wielu niebezpiecznych dla naszego zdrowia chorób, w tym cukrzycy. Cukrzyca – przyczyny choroby Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, którą możemy podzielić na dwa rodzaje: cukrzycę typu…
Rutynowe badania swojego stanu zdrowia to coś oczywistego. Tak podpowiada nam rozsądek, ale też wymuszają to na nas przeróżne sytuacje, takie jak chociażby warunki w jakich pracujemy. Co jakiś czas, musimy wykonywać badania medycyny pracy, aby móc swobodnie wykonywać swój zawód. Nie każdy zdaje sobie sprawę jednak,…
Do udaru dochodzi, kiedy zostaje odcięty dopływ krwi do określonego obszaru mózgu. Przyczyną takiego stanu może być zatkanie lub pęknięcie naczynia krwionośnego połączonego z mózgiem. Stan taki bardzo często prowadzi do śmierci lub trwałego inwalidztwa, zatem nie należy lekceważyć tego zagrożenia. Jak pomóc osobom, które przeżyły udar…
Osteoporoza to schorzenie, które polega na patologicznym zredukowaniu masy kostnej. Prowadzi ono do nieprawidłowości w obrębie całego szkieletu. Osteoporoza jest najczęściej występującą dolegliwością dotyczącą kości, a ryzyko jej rozwoju wzrasta z wiekiem. Przez wiele lat może nie dawać żadnych wyraźnych symptomów, przez co bywa trudna w diagnostyce.…
Audiometria pozwala na wczesne wykrywanie pogorszenia słuchu, a dzięki temu również podjęcie odpowiednich działań. Dostarcza również cennych informacji dotyczących narządu słuchu. Co to jest audiometria? Jakie są wskazania do jej wykonania i jak przebiega takie badanie? Audiometria ma na celu ocenę rodzaju oraz rozmiaru wady słuchu. Podstawowym…
Analitykę ogólną wykonuje się nie tylko profilaktycznie, ale również w diagnostyce i leczeniu wielu chorób. Jej głównym zadaniem jest określenie właściwości fizycznych, chemicznych oraz biologicznych próbek oddanych do badania. Jakie są wskazania do wykonania analityki ogólnej i jak się odpowiednio do niej przygotować? Analityka ogólna, to szereg…