Do udaru dochodzi, kiedy zostaje odcięty dopływ krwi do określonego obszaru mózgu. Przyczyną takiego stanu może być zatkanie lub pęknięcie naczynia krwionośnego połączonego z mózgiem. Stan taki bardzo często prowadzi do śmierci lub trwałego inwalidztwa, zatem nie należy lekceważyć tego zagrożenia. Jak pomóc osobom, które przeżyły udar mózgu i chcą odzyskać chociaż część utraconej sprawności? Poniżej kilka przydatnych informacji na ten temat.
Udar mózgu – przyczyny
Kto jest najbardziej zagrożony udarem? Przede wszystkim osoby, które prowadzą niezdrowy tryb życia, palą papierosy, jedzą tłusto i mają mało ruchu, przez co narażają się na choroby naczyniowe, takie jak miażdżyca. Szczególnie mieć się na baczności powinni także ci, którzy mierzą się z nadciśnieniem tętniczym. Przyczyną udaru mózgu może być również upadek i uderzenie w głowę, więc to bardzo ważne, aby w takim wypadku szybko skonsultować się z lekarzem.
Udar mózgu – leczenie
Jeżeli mamy podejrzenie wystąpienia udaru, należy natychmiast przetransportować chorego do szpitala. Liczy się każda sekunda, więc trzeba działać szybko i nie zwlekać z wezwaniem karetki. Kiedy przyczyna zostanie zdiagnozowana poprzez badania, takie jak rezonans magnetyczny, będzie można podjąć odpowiednie kroki, w celu ratowania życia pacjenta. W przypadku wystąpienia zatoru, blokującego dopływ krwi do mózgu, podane zostaną środki, które poprawią ukrwienie. Jeśli naczynie po prostu pękło, należy oddać pacjenta w ręce chirurga.
Udar mózgu – opieka bliskich osób
Opieka nad chorym po udarze mózgu bardzo często spada na rodzinę, chyba że bliscy zdecydują, aby umieścić go w specjalnym ośrodku. Jednak po takich trudnych przejściach, znacznie łatwiej będzie pacjentowi wrócić do siebie w znajomym środowisku. Warto w takim wypadku zwrócić się do fundacji, takiej jak ta https://rehabilitacjaopole.pl. Dzięki temu można uzyskać rady, które pozwolą zorganizować choremu rehabilitację, przystosować pomieszczenie do jego potrzeb czy udzielić mu psychologicznego wsparcia w niełatwej drodze do odzyskania sprawności.