Badanie na cholesterol całkowity to inaczej lipidogram, oznaczający analizę biochemiczną osocza wykonywaną w laboratorium w celu ustalenia stężenia związków tłuszczowych we krwi.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest ryzyko wystąpienia miażdżycy, które może być podwyższone u osób palących oraz mających nadwagę.

Przed wykonaniem mierzenia poziomu cholesterolu należy poinformować lekarza o przyjmowanych przez nas lekach, ponieważ mogą one wpłynąć na wynik lipidogramu. Test najlepiej wykonać wcześnie rano. Pacjent nie powinien spożywać żadnych posiłków na dwanaście godzin przed badaniem.

W celu wykonania lipidogramu pobierana jest próbka krwi zazwyczaj z żyły łokciowej.

Analiza ma na celu wykrycie występowania nieprawidłowości prowadzących m.in. do miażdżycy, choroby wieńcowej oraz zawału serca.

Interpretacja wyników

  • Cholesterol całkowity powinien wynosić od 138 do 200 mg/dl.
  • Sygnałem ostrzegawczym jest przedział pomiędzy 200 a 250 mg/dl, przy którym zalecana jest zmiana trybu życia. Pacjent powinien rozpocząć aktywność ruchową oraz dietę pozbawioną ciężkostrawnych posiłków i alkoholu.
  • Wartości powyżej 250 mg/dl uważane są za nieprawidłowe i często wymagają leczenia farmakologicznego.

Wysokie stężenie cholesterolu całkowitego, który w nadmiernych ilościach może przyczyniać się do potencjalnie śmiertelnych chorób, występuje często również u pacjentów cierpiących na niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek oraz nadużywających alkoholu.

Zbyt niskie może z kolei świadczyć o poważnych uszkodzeniach wątroby lub anemii.

Leave a comment