Rozszerzanie diety u malucha to nie lada zadanie dla młodych rodziców. Z różnych stron docierają sprzeczne informacje, a młoda mama może czuć się zagubiona. Często wiadomości, jakie podaje lekarz, położna, mama i teściowa są odmienne. Dotyczy to zarówno początku rozszerzania diety, sposobu podawania pokarmów stałych, długości karmienia mlekiem, jak również momentu wprowadzania poszczególnych produktów. Spore różnice zdań dotyczą sposobu wprowadzania do diety mleka innych ssaków niż człowiek. W tym artykule chcielibyśmy uściślić zalecenia dotyczące wprowadzania do diety mleka krowiego.

Przede wszystkim, pamiętać należy o zasadzie wprowadzania jednego produktu na raz. Nie ważne czy jest to produkt wysoce alergenny jak jajko, czy też pospolity jak ziemniak. Wprowadzając produkty pojedynczo, mama czy tata będą wiedzieli, co spowodowało ewentualna alergie. W przypadku mleka krowiego sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Alergia na białka mleka krowiego ujawnić się może już we wcześniejszych miesiącach życia dziecka przy karmieniu naturalnym (alergen pojawia się w mleku mamy po spożyciu przez nią nabiału). Jeśli alergia nie jest zbyt duża, może ujawnić się dopiero po spożyciu alergenu przez dziecko.

Kolejna ważna rzecz to moment wprowadzenia mleka krowiego do diety. Mleko w potrawach może zostać wprowadzone do diety już po skończonym 6 miesiącu życia dziecka. Gdy rodzić wprowadzi wcześniej gluten (np. chleb pszenny) oraz jaja, wówczas można spróbować podać dziecku placuszki lub naleśniki. Na początek dobrze jest podać je bez owoców, aby sprawdzić reakcję na mleko. Jednak eksperci zalecają, aby unikać podawania mleka, innego niż mleko matki czy mleko modyfikowane, do picia przed skończonym rokiem.

Dzieci, szczególnie te najmłodsze są nieprzewidywalne. Jeśli posmakuje im mleko krowie, mogą odrzucić mleko, które piły dotychczas. Jest to niebezpieczne przed skończonym rokiem, ponieważ mleko matki oraz formuła mleka modyfikowanego są dostosowane do potrzeb dziecka. Niestety pełne mleko krowie nie spełnia zapotrzebowania niemowlęcia na niektóre składniki. Profil białkowy również nie jest idealnie dopasowany.

Właśnie dlatego lepiej jest zaczekać z wprowadzeniem mleka krowiego jako napoju. Z kolei dzieci powyżej roku, mogą już śmiało pić mleko krowie jako substytut mleka mamy czy formuły. Co ciekawe, dzieci powyżej roku, nie potrzebują już takich ilości mleka jak wcześniej. Jeśli twoje roczne dziecko zrezygnuje z mleka całkowicie, nie martw się. Teraz wszystkie potrzebne składniki może pobierać z normalnego, stałego jedzenia.

Leave a comment