Konsultacje kardiologiczne i badania serca są konieczne, kiedy czujemy niepokojące dolegliwości. Mogą to być np. kołatanie serca, nierówny puls czy inne zaburzenia związane ze złym samopoczuciem lub bólami głowy, czy okolic klatki piersiowej. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy różnego rodzaju chorób jest coraz więcej i coraz większa liczba ludzi, nawet bardzo młodych, pada ofiarą układu sercowo-naczyniowego i jego chorób.
Jakie badania kardiologiczne wykonuje klinika chorób serca?
W trakcie badania kardiologicznego, jakie oferuje każda klinika chorób serca, może być wykonane jedno lub kilka badań. Wszystko zależy od tego, jakie pacjent ma objawy, jak długo się utrzymują i z jaką częstotliwością się pojawiają. Podstawowe badanie wykonywane na każdej wizycie to przede wszystkim pomiar ciśnienia tętniczego. Lekarz musi również posłuchać, w jaki sposób pracuje nasze serca, czy jego praca jest regularna i czysta.
Ważna informacja dla każdego pacjenta jest to, że nie ma jednego uniwersalnego badania, które diagnozowałoby wszystkie schorzenia kardiologiczne, Klinika chorób serca oferuje bardzo wiele różnego rodzaju badań zlecanych przez specjalistę w zależności od potrzeby i stanu zdrowia pacjenta. Jakie badania kardiologiczne wykonuje klinika chorób serca.
Jednym z najpopularniejszych badan kardiologicznych jest EKG, które polega na umieszczeniu elektrod na ciele pacjenta i zbieraniu danych na temat pracy jego serca. Jest to bardzo popularne i stosunkowo najtańsze ze wszystkich badań kardiologicznych. Nie jest ono jednak bardzo dokładne, przez co najczęściej pacjent musi wykonać badania dodatkowe, które pozwolą, aby wynik był bardziej szczegółowy. EKG pozwala sprawdzić, jaki jest najczęstszy rytm, w którym pracuje nasze serce oraz ile uderzeń na minute wykonuje. Oprócz zaburzeń rytmu serca pozwala również wykryć zmiany w wielkości mięśnia sercowego lub jego przedsionku, które również są niepokojącym objawem. Diagnozuje również przebyte zawały oraz poziom ukrwienia serca. Badanie jest wykonywane w spoczynku, przez co nie pokazuje pracy serca w naturalnych warunkach podczas codziennych czynności (praca, uprawianie sportu, sen).
Kolejne badanie to echokardiografia. Pozwala ono sprawdzić, w jakiej formie fizycznej jest nasze serce, czyli jakie osiąga wymiary i czy nie przekraczają one przyjętych, zdrowych standardów. Sprawdza się przy nim również skurcze oraz rozkurcze. To badanie klinika chorób serca również wykonuje w spoczynku, dlatego nie jest do końca miarodajne.
Innym, równie popularnym badaniem jest próba wysiłkowa. Przeprowadza się je podczas wysiłku fizycznego, do którego przeznaczona jest bieżnia lub rower stacjonarny umieszczony w gabinecie lekarskim. Pacjent podczas badania jest podpięty pod elektrody, które pozwalają zarejestrować to, w jaki sposób pracuje nasze serce. Zakończenie badania następuje w momencie maksymalnego zmęczenia, które nie pozwala na kontynuowanie wysiłku. Podczas badania konieczne jest monitorowanie takich parametrów jak EKG czy ciśnienie tętnicze.
Klinika chorób serca – jak przebiega ich leczenie
Zmiany w układzie naczyniowo-sercowym najczęściej występują u osób starszych. Jest to spowodowane przede wszystkim starzeniem się organizmu oraz trybem życia, na który składa się poziom aktywności fizycznej, sposób odżywiania się, przyjmowane leki czy przebyte choroby.
Bardzo ważna jest profilaktyka, którą zaleca każda klinika chorób serca. Pozwala ona uniknąć diagnozy rozwiniętej choroby i dostatecznie wcześnie podjąć leczenie. Im szybciej je rozpoczniemy, tym większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia.
Kiedy lekarz specjalista zdiagnozuje poważną chorobę, przy której konieczne jest leczenie farmakologiczne, należy bezwzględnie stosować się do jego zaleceń. Przede wszystkim chodzi tutaj o regularne przyjmowanie leków, które mają za zadanie zoptymalizowanie ciśnienia tętniczego lub usprawnienie i wyregulowanie pracy serca.