Jako gabinet stomatologiczny Warszawa wiemy, jak w prawidłowy sposób zadbać o higienę jamy ustnej. Są proste sposoby, dzięki którym to Ty możesz zadbać o swoje zęby. Od czego zacząć? Od prostego pytania – kiedy ostatnio wymieniałeś swoją szczoteczkę do zębów? No właśnie… posłuchaj, co nasz gabinet stomatologiczny Warszawa radzi!

Gabinet stomatologiczny Warszawa doradza, kiedy wymienić szczoteczkę do zębów

Wyrzucamy przeterminowaną żywność, uzupełniamy zapas witamin i suplementów oraz często wymieniamy nasze kosmetyki. Ale jeśli chodzi o zdrowie i urodę, to naszej higienie jamy ustnej nie poświęcamy aż tyle uwagi, co innym obszarom. Istnieją jednak ważne zasady i wskazówki, których należy przestrzegać, aby zachować optymalny stan zdrowia zębów.

Większość dentystów w gabinet stomatologiczny Warszawa zaleca wymianę szczoteczki do zębów co 3 miesiące. Z biegiem czasu szczoteczki do zębów ulegają normalnemu zużyciu i stają się mniej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej z zębów i dziąseł. Badania wykazały, że po około 3 miesiącach włosie psuje się i traci skuteczność.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o wymianie szczoteczki? Gabinet stomatologiczny Warszawa doradza

Inną kwestią, o której zwykle nie myślimy (i prawdopodobnie nie lubimy o niej myśleć, ale z drugiej strony nie ma co się dziwić), jest to, że zarazki mogą chować się i gromadzić we włosiu szczoteczki do zębów. Dlatego ważne jest, aby wymienić szczoteczkę do zębów po każdym przeziębieniu lub ryzyku ponownej infekcji. Przeszedłeś koronawirusa? Wymień szczoteczkę! Katar, kaszel lub zapalenie zatok? Tutaj gabinet stomatologiczny Warszawa także radzi – wymień szczoteczkę! Nawet drobne urazy, jak afty czy pleśniawki, to też oznaka, że najwyższa pora zmienić szczoteczkę na nową.

Grzyby i bakterie mogą również rozwijać się we włosiu, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane. Po użyciu należy dokładnie spłukać i wysuszyć szczoteczkę do zębów, przechowując ją odkrytą w pozycji pionowej i trzymając ją z dala od innych używanych szczoteczek do zębów. Podczas podróży pamiętaj o zakryciu główki szczoteczki do zębów, aby ją chronić i ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazków.

Co jeszcze radzi nasz gabinet stomatologiczny Warszawa? Jeśli nie pamiętasz dokładnie, ile czasu minęło, zwróć szczególną uwagę na stan główki szczoteczki – czy włosie jest zużyte, rozłożone lub postrzępione, a zwłaszcza jeśli widzisz ciemne zmiany koloru, co jest oznaką pleśni.

Gabinet stomatologiczny Warszawa podpowiada, co się dzieje, gdy nie wymieniasz regularnie szczoteczki do zębów

Może się wydawać, że wymiana szczoteczki do zębów to kwestia prozaiczna, a my w naszym gabinecie stomatologicznym Warszawa po prostu “czepiamy się”. Jeśli świadomość, że bakterie i grzyby gromadzą się na włosie szczoteczki do zębów, nie jest wystarczającym powodem, aby częściej wymieniać szczoteczkę, istnieje również wiele innych zagrożeń i nieproszonych problemów związanych z brakiem regularnej wymiany szczoteczki do zębów.

Jednym z zagrożeń jest uszkodzenie dziąseł, ponieważ stare szczoteczki do zębów stają się nieskuteczne w usuwaniu płytki nazębnej z zębów. A to, jak już zapewne dobrze wiesz, prowadzi do zapalenia dziąseł. Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi z kolei do infekcji w obrębie jamy ustnej, która może powodować paradontozę i wypadanie zębów.

Co gorsza, możesz zachorować poprzez nadużywane szczoteczki do zębów (patrz: nagromadzenie się bakterii i grzybów). Wystarczy, że na Twojej szczoteczce może rozwijać pleśń lub możesz połknąć niechciane cząsteczki, jeśli szczoteczki są przechowywane na wierzchu i to w pobliżu toalety. To dopiero działa na wyobraźnię, prawda?

Gabinet stomatologiczny Warszawa to dobre miejsce, w którym dowiesz się więcej na temat m.in. odpowiedniego wyboru szczoteczki do zębów. Nasi dentyści doradzą Ci przy kolejnej kontroli stomatologicznej, w jaki sposób czyścić prawidłowo jamę ustną, a także jak wybrać nowy produkt. Dowiedz się wszystkiego, co chcesz wiedzieć, podczas następnej wizyty w naszym gabinecie stomatologicznym! Pamiętaj o regularnych przeglądach i ciesz się pięknym uśmiechem!

Leave a comment