Biały szum to pojęcie, które znane było już naszym prababciom i babciom. Co więcej, współcześnie doskonale znajdą go również rodzice, których maluch niedawno pojawił się na świecie. Dźwięki te stosowane są wówczas, gdy maluchy mają problemy z zasypianiem. Nie ulega wątpliwości, że krzyki i płacze- szczególnie długotrwałe – mogą doprowadzić do frustracji, rozdrażnienia i nieustannego uczucia zdenerwowania. Wówczas niejednokrotnie zdarza się, że rodzice desperacko poszukują sposobów uporania się z dręczącym i uciążliwym problemem. 

Mimo że bardzo często zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, to białe szumy wykorzystywane są również w przypadku wystąpienia szumów w uszach, które obecnie uznawane są za niemal powszechną dolegliwość. Za szum w uszach może być uznawane zarówno dzwonienie, jak i gwizdanie, piszczenie czy oczywiście szumienie. Mimo że badanie owego zjawiska jest niezwykle trudne, to nie jest to niemożliwe. 

Czym są białe szumy? 

Biale szumy to nic innego, jak wszystkie inne dźwięki, których zadaniem jest maskowanie dźwięków, które pojawiają się w otoczeniu. W odbiorze mogą do złudzenia przypominać m.in. dźwięk klimatyzacji czy delikatnie grającego w tle radia. Warto wspomnieć jednocześnie o tym, że białe szumy działają niezwykle kojąco. Inne zalety, jakie niosą ze sobą białe szumy to m.in.: 

  • wytłumienie niechcianego dźwięku, 
  • zmniejszenie stresu, 
  • poprawa koncentracji, 
  • przyniesie ulgi, 
  • wyciszenie znienawidzonego dźwięku, 
  • umożliwienie normalnego funkcjonowania.

Zastanawiasz się, jak białe szumy odbierane są przez ludzkie ucho? Otóż określane są one jako znacznie wyższe, rytmiczne, ale również jednostajne. Przyczynia się do tego, że maskują one dźwięki dochodzące z otoczenia. W związku z tym, że każdy problem najlepiej jest zobrazować na konkretnym przykładzie, to… śpieszymy z wyjaśnieniami. Uzyskanie przejrzystego obrazu opisywanej sytuacji z powodzeniem można uzyskać, posługując się przykładem mieszkańców dużych miast, których mieszkania usytuowane są bezpośrednio przy głównej ulicy (brak osiedla, wyjście bezpośrednio na przystanek autobusowy). 

W tej sytuacji bezproblemowe usypianie, biorąc pod uwagę szum ulicy, pisk czy trąbienie pojazdów może okazać się nie lada wyzwaniem. Odwrócenie uwagi delikatnym i kojącymi dźwiękiem może mieć zbawienny wpływ na proces zasypiania, a także uniknięcie zupełnie niepotrzebnego i frustrującego rozbudzania się lub nawet całkowitego budzenia w środku nocy. Warto wspomnieć również o tym, że obecnie biale szumy z powodzeniem odnaleźć można także w sieci. Kluczowe jest oczywiście zlokalizowanie  ich na różnorodnych platformach muzycznych. Tutaj z pomocą przyjdą, chociażby szumy morza, odgłosy uderzających o brzeg fal, a nawet… dźwięk suszarki. 

Białe szumy w codziennym życiu

Nieprzypadkowo na rynku znaleźć można obecnie szeroką gamę różnorodnych zabawek, które powstają z myślą o usypianiu noworodków. Gadżety tego typu wydają się nieodłącznymi elementami wyposażenia świeżo upieczonych rodziców. Jednak oczywiście wytworzenie białych szumów możliwe jest nie tylko dzięki specjalnym zabawkom. Ciekawą alternatywą, która świadczy dodatkowo o pomysłowości rodziców, jest dostarczenie dźwięków np. poprzez włączanie suszarki do włosów czy nawet … odkurzacza. 

Warto wspomnieć jednocześnie o tym, że białe szumy w zależności od natężenia i częstotliwości mogą być określane różnymi kolorami, np.:

  • różowy, 
  • niebieski, 
  • fioletowy,
  • brązowy.

Bardzo często usłyszeć można również, że skuteczność działania białych szumów w dużej mierze uzależniona jest od pory dnia. Jak to możliwe? Otóż dźwięki dochodzące z ulicy, trąbienie lub piski zwykle są znacznie mniej uciążliwe w ciągu dnia. Wówczas zastosowanie białych szumów może okazać się zupełnie zbędne. Sytuacja diametralnie zmienia się w nocy, gdzie nawet kroki sąsiada z górnego piętra lub kapanie wody z kranu może przerywać sen, lub sprawić, że noc będzie zupełnie nieprzespana. Tutaj bez wątpienia będą wybawieniem właśnie wyciszające białe szumy. 

Białe szumy potrafią skutecznie wpłynąć na komfort życia i usprawnić wykonywanie podstawowych czynności. Ich działanie docenią zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi członkowie rodziny. 

Leave a comment