Choć każdy z nas zdaje się zdawać sobie sprawę jak istotne jest dbanie o zęby, wielu z nas nie pamięta o regularnych przeglądach stomatologicznych, a z leczeniem często czekamy do ostatniego momentu. W wielu przypadkach jest to spowodowane negatywnymi doświadczeniami z przeszłości. Nie pomaga też fakt, że w naszej kulturze przyjęło się postrzeganie wizyty u stomatologa jako czegoś nieprzyjemnego czy wręcz bolesnego. Tymczasem profesjonalny dentysta Wrocław doskonale zdaje sobie sprawę, jak sprawić by wizyta w jego gabinecie była bezstresowa, a pacjent nie odczuwał żadnego dyskomfortu. Jeśli zatem dokonamy dobrego wyboru, nie mamy czego się obawiać.

Dentysta Wrocław – zadbaj o profilaktykę

Dobra klinika stomatologiczna powinna wśród swoich usług zajmować się zarówno profilaktyką, jak i leczeniem. Oczywiście, w tym pierwszym zakresie możemy podjąć działania nawet samodzielnie. Polegać to będzie głównie na regularnym usuwaniu płytki nazębnej, która jest lepką i bezbarwną warstwą bakterii i węglowodanów. Sama płytka nazębna nie jest powodem do zmartwień. Tworzy się ona bowiem u każdego, gdyż bakterie rozwijają się w jamie ustnej dzięki cząsteczkom zawartym w pożywieniu oraz ślinie. Co prawda, płytka może prowadzić do ubytków w tkance zęba ze względu na powstające w niej kwasy. Niemniej jednak, możemy (i powinniśmy) starać się zapobiegać temu poprzez regularne usuwanie płytki nazębnej.

Podstawą jest dokładne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, a także codzienne stosowanie nici dentystycznej. Warto też ograniczyć spożywanie pokarmów bogatych w cukier lub skrobię. Profesjonalnego oczyszczenia dokonamy również w gabinecie stomatologicznym. To także tutaj musimy szukać pomocy w przypadku, gdy zmineralizowana płytka nazębna utworzy kamień nazębny. Jest on bardziej niebezpieczny i może prowadzić do powstawania ubytków oraz chorób dziąseł. Ponad to, jest to problem natury estetycznej. Usuwaniem kamienia nazębnego zajmuje się jedynie dentysta, wykorzystując specjalistyczny proces skalingu.

Profesjonalne leczenie stomatologiczne

Najczęstszym problem z jakim pacjenci zgłaszają się do dentysty jest próchnica. Jest to choroba powodująca demineralizację szkliwa, co osłabia strukturę zęba. Leczenie próchnicy wiąże się z wykonaniem wypełnienia, czyli założeniem plomby. W tym miejscu wyróżnić można różne rodzaje wypełnień takie jak wypełnienia złote, porcelanowe (typu inlay lub onlay), wypełnienia światłoutwardzalne, czy amalgamatowe. Ostateczny wybór w tym zakresie uzależniony jest od takich czynników jak rodzaj uszkodzenia zęba, uczulenia czy nadwrażliwość pacjenta, miejsce wypełnienia, kwestie estetyczne oraz koszty.

Inne rodzaje usług oferowanych przez gabinety dentystyczne obejmują m.in. zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej. Usunięcie zęba może być konieczne ze względu na występujące uszkodzenia lub w przypadku zaleceń ortodontycznych, jeśli może to wpłynąć na poprawę wady zgryzu. Endodoncja z kolei zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba, które zazwyczaj wiąże się z leczeniem kanałowym. Niekiedy może okazać się też, że nasze problemy należą do zagadnień periodontologii. Często bowiem pacjenci cierpią nie z powodu bólu zęba, a z powodu stanów zapalnych przyzębia, przy czym najczęściej jest to zapalenie dziąseł. W takiej sytuacji konieczna jest szybka reakcja i specjalistyczna pomoc. W przeciwnym wypadku ryzykujemy rozprzestrzenienie się bakterii, co może prowadzić nawet do utraty całego zęba. Objawy, które mogą sugerować zapalenie przyzębia i powinny nas zaniepokoić to m.in. zaczerwienienia, obrzęk lub bolesność dziąseł, krwawienie dziąseł podczas czyszczenia zębów, odstawanie dziąseł od zębów, a także nieprzyjemny oddech lub smak utrzymujący się w ustach.

Profesjonalna klinika stomatologiczna, reklamująca się pod hasłem „dentysta Wrocław”, powinna oferować również zabiegi z obszaru pedodoncji, protetyki, implantologii czy wykorzystujące sterowaną regenerację kości (GBR).

Wybielanie zębów sposobem na upiększenie zdrowego uśmiechu

Coraz większa ilość pacjentów decyduje się na zabiegi wybielania zębów, które mają charakter estetyczny. Bielsze zęby to wzrost pewności siebie i odmłodzenie wyglądu. Zostało udowodnione badaniami, że profesjonalne wybielanie lub rozjaśnienie uzębienia jest nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne. Popularnym sposobem wybielania jest metoda Beyond Whitening.

Leave a comment