Każda choroba wcześnie zdiagnozowana, jak również każda operacja przeprowadzona w początkowych studiach choroby, dają więcej korzyści dla pacjenta i są dla niego bezpieczniejsze. Podobnie jest z zaćmą, która w większości przypadków zaczyna objawiać się wraz z wiekiem.
Zmysł wzroku jest nam niezbędny w codziennej pracy, obowiązkach oraz przemieszczaniu się. Bez niego życie jest cięższe, choć nie niemożliwe. Nikt jednak dobrowolnie nie chce pozbawiać się zmysłu, który pozwala nam rozpoznawać ukochane twarze, wspaniałe widoki i zapewnia wspomnienia.
Katarakta, czyli zaćma
Przyjęło się twierdzenie, że zaćma jest chorobą starczą i diagnozowana jest u osób po sześćdziesiątym roku życia. Nic bardziej mylnego. Katarakta może zacząć objawiać się w wieku nawet czterdziestu lat, kiedy jesteśmy w kwiecie wieku. Pogorszenie widzenia, brak ostrości, zmętniałej obraz to główne objawy zaćmy. W naszym kraju w dalszym ciągu brakuje profilaktyki narządu wzroku i szerzenia wiedzy na temat katarakty. Wiele starszych osób uważa, że zaćmy nie powinno się operować, aż do zaawansowanego stadium choroby. Drugim problemem jest zbyt późna diagnoza i zbyt późne kierowanie pacjentów na operację usunięcia zaćmy.
Zalety wczesnego przeprowadzenia operacji usunięcia zaćmy
Zwlekanie z przeprowadzeniem operacji zaćmy może skutkować utratą wzroku, w związku z czym nie należy zwlekać z poddaniem się zabiegowi. Niekwestionowanym plusem wczesnego usunięcia katarakty jest znacznie łatwiejszy przebieg operacji, która jest mniej inwazyjna dla ludzkiego oka. Niewątpliwie skraca się również okres rekonwalescencji. Zwlekając z zabiegiem usunięcia katarakty, pacjenci sami nie zdają sobie sprawy, że przyzwyczajają się do pogarszającej się percepcji lub nawet nie zauważają, że już nie widzą na jedno oko. W ramach profilaktyki wzroku bardzo ważne jest badanie tego zmysłu przynajmniej raz do roku u lekarza okulisty lub konsultować z lekarzem rodzinnym wszelkie obawy związane z pogorszeniem się postrzegania.
Problem polskiej służby zdrowia
Czas oczekiwania na operację usunięcia zaćmy w polskich warunkach wynosi około dwóch lat. Jest to zdecydowanie gorszy wynik w stosunku do innych krajów europejskich, Bliskiego Wschodu i Afryki. Dla polskich pacjentów jedynym rozwiązaniem zostaje operacja zaćmy w Czechach. Dzięki europejskim traktatom o leczeniu transgranicznym, osoby chorujące na zaćmę mogą skorzystać z refundowanych operacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W czeskich klinikach na polskich pacjentów czeka polski personel medyczny i polscy lekarze, co znacznie ułatwia komunikację. Ze swojej strony gwarantują minimum formalności, ponieważ cały proces pozyskiwania środków na refundację, kliniki realizują we własnym zakresie. Pacjenci nie ponoszą kosztów związanych z refundowaną operacją, o ile zdecydują się na standardowe soczewki korygujące jedną odległość.
Dobór odpowiednich soczewek
Zabieg usunięcia zaćmy to nie tylko rutynowy operacja. Dzięki niej nie tylko możemy usunąć kataraktę, ale również znacznie poprawić swój wzrok. W zależności od doboru soczewki istnieje możliwość zlikwidowania konieczności używania okularów. Co więcej, może się okazać, że wzrok będzie znacznie lepszy niż w czasach młodości. Soczewkami możemy również skorygować astygmatyzm i poprawić ostrość widzenia w trzech odległościach – blisko, daleko i w odległości pośredniej. Niestety specjalistyczne soczewki nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Istnieje jednak możliwość dopłaty do zabiegu. Najdroższy zabieg z użyciem wieloogniskowej soczewki klasy premium to koszt od ośmiu tysięcy złotych.
Nie czekaj, szukaj rozwiązania
Jak już wspomnieliśmy, nie warto odkładać w czasie zabiegu usunięcia zaćmy. Im szybciej poddamy się operacji, tym szybciej wrócimy do normalnego, bardziej komfortowego sposobu życia. Decydując się na operację katarakty w Czechach, dajemy sobie szansę na wyznaczenie szybszego terminu zabiegu. Zazwyczaj jest to okres nie dłuższy niż jeden miesiąc. Zestawiając do z koniecznością oczekiwania na operację przeszło dwa lata w Polsce, wydaje się, że nie ma na co czekać.