Jednym z najgorętszych tematów w dzisiejszej stomatologii jest stosowanie implantów dentystycznych. Implanty z pewnością zrewolucjonizowały dziedzinę wymiany zębów. Jeśli zastanawiasz się nad wszczepieniem implantów zębowych w przypadku braków w uzębieniu, musisz znać fakty, by decyzja przez Ciebie podjęta nie miała wyłącznie pobudek emocjonalnych. Nie pozwól sobie wmówić, że jest jakiekolwiek rozwiązanie, które posiada wyłącznie zalety i jego zastosowanie jest korzystne w każdym przypadku. Istnieją zalety i wady implantów dentystycznych, które są dokładnie brane pod uwagę przez dentystę przed zaplanowaniem zabiegu.

Badania nieustannie pokazują, że implanty dentystyczne są najlepszym długoterminowym rozwiązaniem zastępującym brakujące zęby. Jednak, jak każdy rodzaj operacji, także i ten posiada różne wady i zalety, które warto przeanalizować przed podjęciem decyzji.

Implanty – za i przeciw – wady implantów dentystycznych

Żadna procedura nie jest odpowiednia dla wszystkich, w tym implanty dentystyczne. Chociaż istnieje pewne ryzyko związane z implantami dentystycznymi, jest ono stosunkowo niewielkie. Podstawowe wady obejmują:

1. Musisz spełnić szereg wymagań

Aby poddać się zabiegowi wszczepienia implantów dentystycznych – https://implantis.krakow.pl/implanty-zebow/ – należy najpierw spełnić określone kryteria. Ponieważ procedura obejmuje zakotwiczenie implantu w kości szczęki, jeśli doświadczyłeś znacznej utraty kości w wyniku utraty zębów, implant dentystyczny może nie wystarczyć, aby cały zabieg odniósł sukces. Musisz także być w dobrym zdrowiu, aby kość szczęki mogła w pełni się zregenerować.

2. Koszt zabiegu

Chociaż implanty dentystyczne są najlepszym długoterminowym rozwiązaniem problemu utraty zębów, nie zawsze są najbardziej opłacalne. Jednak implanty dentystyczne są warte swojej ceny ze względu na wygodę, pewność siebie i naturalne odczucie, jakie dają.

3. Zabieg jest dość czasochłonny

Wszczepienie implantów dentystycznych nie jest zabiegiem, który przeprowadza się w czasie jednej czy dwóch wizyt. Cała procedura może zająć nawet kilka miesięcy. Jeśli wymieniasz istniejący uszkodzony ząb, najpierw musisz go usunąć. Następnie dentysta będzie musiał przygotować miejsce zęba przed dopasowaniem kotwicy implantu. Po dopasowaniu kotwicy będziesz musiał poczekać kilka miesięcy, aż się zagoi, a otaczająca kość wzrośnie. Ostatnim etapem zabiegu jest założenie sztucznego zęba.

Implanty – za i przeciw – zalety implantów dentystycznych

Chociaż, jak mogłeś przeczytać powyżej, implanty dentystyczne mają pewne wady, zalety znacznie je przewyższają:

1. Wyglądają i jak naturalne zęby i dają takie poczucie

Implanty dentystyczne wyglądają dokładnie tak, jak prawdziwe zęby. W rzeczywistości po dopasowaniu implantu prawie nie będziesz w stanie odróżnić zęba zastępczego od prawdziwych zębów. Pod względem wytrzymałości i codziennej funkcjonalności implanty również nie różnią się niczym od zwykłych zębów. Ponieważ implanty są zakotwiczone w szczęce, będą tak samo mocne jak zwykłe zęby.

2. Z łatwością możesz jeść i żuć

W przeciwieństwie do protez, implanty podczas jedzenia i żucia niczym się nie różnią od zwykłych zębów. Po zakończeniu zabiegu implantacji dentystycznej możesz jeść, co chcesz! Niezależnie od tego, czy masz ochotę na chrupiące przekąski, produkty do żucia, gorące lub zimne napoje, możesz jeść i pić bez obaw — pamiętaj tylko, aby nie przesadzać ze słodkimi smakołykami.

3. Implanty dentystyczne mogą trwać całe życie

Implanty to długotrwałe rozwiązanie zastępcze zębów. Być może będziesz musiał wymieniać korony co 10-15 lat, ale jeśli będziesz dbać o implanty, mogą one przetrwać całe życie.

4. O implanty łatwo jest dbać

O implanty należy dbać w taki sam sposób, jak o zwykłe zęby, poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów, regularne przeglądy stomatologiczne i zdrową dietę.

5. Zapobiegają utracie kości

Implanty dentystyczne są zakotwiczone w szczęce, podobnie jak prawdziwe zęby. Gwint implantu działa jak korzeń naturalnego zęba, więc w przypadku implantów dentystycznych kość szczęki pozostaje mocna i nie dochodzi do utraty masy kostnej.

Implanty – za i przeciw – podsumowanie

Z powyższego zestawienia dość wyraźnie widać, że zalety implantów znacznie przewyższają ich wady. Udowodniono, że implanty dentystyczne są świetną opcją dla osób cierpiących z powodu utraty zębów. Każdy dentysta chce, aby jego pacjenci wyglądali i czuli się świetnie, a implanty dentystyczne to świetny sposób na to. Jeśli masz jakieś pytania, każdy dentysta z pewnością odpowie na wszystkie w trakcie wizyty.

Leave a comment