Twoja wizyta u dentysty miała miejsce ponad rok temu? To najwyższy czas, aby odwiedzić jego gabinet. Zobacz, jak często należy odwiedzać tego specjalistę!

Wielu z nas zapomina o systematycznych wizytach u dentysty. To duży błąd, ponieważ brak regularności może sporo kosztować – nie tylko pod kątem zdrowia, ale również wydatków związanych z leczeniem stomatologicznym.

Sprawdź odpowiedzi na pytania:

 • Dlaczego należy regularnie odwiedzać dentystę?
 • Jak często chodzić do gabinetu dentystycznego?
 • Z jakimi objawami należy udać się do stomatologa?
 • Jak wybrać dobrego dentystę?

Dlaczego regularne chodzenie do stomatologa jest ważne?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że regularne wizyty u stomatologa są bardzo ważne. Chociaż wiele osób nie ma problemów z zębami i dziąsłami, także one muszą pamiętać, że regularne odwiedzanie gabinetu ma w ich przypadku duże znaczenie.

Tylko stomatolog, który dysponuje odpowiednią wiedzą oraz narzędziami, może w porę wykryć różne dolegliwości, na przykład rozwijającą się próchnicę w słabo widocznym miejscu czy też choroby przyzębia jak groźną paradontozę, która może prowadzić nawet do wypadania zębów.

Regularne wizyty u stomatologa są również bardzo ważne, ponieważ podczas nich można skorzystać z zabiegów higienizacji jak skaling, piaskowanie, lakierowanie i lakowanie zębów. Procedury te zmniejszają ryzyko rozwoju dolegliwości oraz poprawiają estetykę uśmiechu.

Wizyty w gabinecie dentystycznym – częstotliwość

Zaleca się odwiedzania stomatologa raz na 6 miesięcy, natomiast maksymalnie raz na 12 miesięcy. Taka częstotliwość wizyt pozwala na utrzymanie stanu zębów i jamy ustnej w optymalnej kondycji.

Stomatolog może także zalecić częstsze wizyty, na przykład raz na 3 miesiące, gdy u pacjenta pojawiają się dolegliwości wymagające regularnej kontroli.

Gdy potrzebny jest dobry dentysta w Krakowie, miasto to oferuje obecnie wiele gabinetów stomatologicznych, w których można otrzymać fachową pomoc specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

Z jakimi objawami trzeba udać się do stomatologa?

Systematyczne wizyty u stomatologa są bardzo ważne, aby w porę wykryć różne niepokojące zmiany i jak najszybciej rozpocząć leczenie. Poza tym wizyta u dentysty wskazana jest wtedy, gdy pojawiają się określone objawy.

Wśród objawów, jakie wymagają konsultacji z dentystą, znajdują się poniższe:

 • ból zęba
 • nadmierna wrażliwość zębów
 • widoczne krwawienie
 • wypadnięcie plomby z zęba
 • powstanie obrzęku
 • ropień na dziąśle
 • uszkodzenie zęba, na przykład jego złamanie, wybicie
 • uszkodzenie protezy zębowej

W tych przypadkach także należy jak najszybciej zapisać się do lekarza stomatologa, aby otrzymać pomoc związaną z odczuwanymi objawami. Specjalista może wtedy natychmiast rozpocząć leczenie i dzięki temu zniwelować nieprzyjemny ból i inne symptomy.

Do którego dentysty warto się udać?

Wybór odpowiedniego gabinetu dentystycznego ma bardzo duże znaczenie. Do jakiego specjalisty warto się udać?

Z leczenia stomatologicznego można skorzystać w ramach NFZ lub prywatnie. Niestety, NFZ nie refunduje większości nowoczesnych zabiegów stomatologicznych, co powoduje, że większość osób decyduje się dzisiaj na korzystanie z prywatnych gabinetów i klinik stomatologicznych.

W gabinecie prywatnym można otrzymać pełne wsparcie w różnych dolegliwościach, a także na miejscu skorzystać z nowoczesnej diagnostyki, między innymi zdjęć RTG czy tomografii komputerowej. Prywatne gabinety wykorzystują również nowocześniejsze urządzenia, narzędzia i materiały, dlatego usługi świadczone są wtedy na wyższym poziomie niż w gabinetach z umową z NFZ.

Leave a comment