Brak zębowe zaleca się uzupełniać tak szybko, jak to możliwe. Dlaczego jest to takie ważne? Jak wybrać najlepszą stałą protezę zębową? Sprawdź!
Do braków zębowych może dochodzić na skutek nadmiernego uszkodzenia zęba przez próchnicę, po wypadku czy też na skutek ciąży. W takiej sytuacji ważna jest wizyta u stomatologa, który będzie mógł zalecić dalsze postępowanie.
Dlaczego zaleca się uzupełniać braki zębowe?
Gdy dochodzi do powstania braku zębowego, czyli do usunięcia całego zęba wraz z jego korzeniem, brak jego uzupełnienia może nie tylko powodować pogorszenie estetyki uśmiechu. Ponadto pojawia się szereg innych skutków. Co jeszcze może spowodować brak uzupełnienia braku?
Gdy w łuku zębowym pojawiają się przerwy, wtedy może dojść do naturalnego przesuwania się zębów, na przykład ich pochylania się. Wówczas dochodzi do zaburzenia fizjologicznego zgryzu, co może z kolei powodować problemy z jedzeniem, mówieniem.
Poważnym problemem jest też zanik kości, który może osłabiać strukturę kostną żuchwy albo szczeki. W efekcie może też dochodzić do nieestetycznego zapadnia się policzków, co powoduje, że twarz wygląda starzej.
Brak uzupełnienia braku zębowego – skutki:
- nieestetyczny wygląd uśmiechu
- przesuwanie się zębów
- zaburzenia zgryzu
- ryzyko zanikania kości
- zapadanie się policzków
- wady wymowy
Rodzaje uzupełnień protetycznych
Aby odbudować brak zębowy, stosuje się różne rodzaje uzupełnień protetycznych. Są one dzielone na dwie kategorie, czyli na uzupełnienia stałe oraz ruchome.
Najlepszy efekt można uzyskać wtedy, gdy uzupełnienie wykonane jest jako stałe, ponieważ wtedy nie jest ono wyjmowane z jamy ustnej, jest bardziej stabilne, odporne oraz trwałe.
Do stałych uzupełnień protetycznych zaliczane są głównie:
- implanty stomatologiczne
- korony protetyczne
- mostki protetyczne
Implanty stomatologiczne
Aktualnie implanty to jedne z chętnie wybieranych uzupełnień, które stale zastępują korzenie zębowe.
Implant powoduje, że uzupełnienie jest wyjątkowo trwałe, wytrzymałe, estetyczne. Ma on postać tytanowego wszczepu umieszczanego w kości pacjenta, na którym osadza się następnie koronę albo mostek. Za pomocą implantów można zarówno uzupełniać pojedyncze, jak i mnogie braki zębowe. Metoda ta sprawdza się także przy bezzębiu, czyli w przypadku, gdy pacjent nie ma już żadnych zębów stałych.
Wysokiej jakości implanty Kraków – z ofertami krakowskich gabinetów stomatologicznych można zapoznać się bliżej na ich stronach internetowych.
Korony protetyczne
Korona jest uzupełnieniem stosowanym na implantach albo na korzeniu własnym pacjenta. Najczęściej wykonana jest z wytrzymałej porcelany, która może także służyć na wiele lat.
Korony protetyczne produkowane są na indywidualne zamówienie, dlatego mogą być one dopasowane specjalnie jamy ustnej pacjenta oraz do wyglądu jego zębów.
Mostki protetyczne
Mostek protetyczny ma postać co najmniej trzech złączonych ze sobą koron zębowych. Wtedy zęby boczne w mostku opierają się na zębach naturalnych, natomiast ząb środkowy znajduje się nad brakiem zębowym.
Mostek także może być umieszczony na implantach zębowych. Gdy jest on mocowany na zębach naturalnych pacjenta, wtedy muszą być one odpowiednio przygotowane poprzez ich oszlifowanie, dlatego jest to minus tego typu metody protetycznej.
Podsumowując, wybór odpowiedniego rodzaju uzupełnienia protetycznego wtedy, gdy dochodzi do utraty zęba, ma bardzo duże znaczenie. W prywatnych gabinetach można skorzystać wtedy z szerokiej gamy nowoczesnych uzupełnień dla atrakcyjnego wygląd uśmiechu i trwałości na lata.