Osteoporoza to schorzenie, które polega na patologicznym zredukowaniu masy kostnej. Prowadzi ono do nieprawidłowości w obrębie całego szkieletu. Osteoporoza jest najczęściej występującą dolegliwością dotyczącą kości, a ryzyko jej rozwoju wzrasta z wiekiem.
Przez wiele lat może nie dawać żadnych wyraźnych symptomów, przez co bywa trudna w diagnostyce.
Złamania objawem osteoporozy
Ubytek masy kostnej całego szkieletu jest naturalnym procesem, który postępuje z wiekiem. Niektóre jego elementy są jednak szczególnie wrażliwe. Dotyczy to zwłaszcza kręgów w okolicy szyjki kości udowej, odcinka piersiowo-lędźwiowego, części obwodowej kości promieniowej oraz nadgarstka. Na skutek osteoporozy to właśnie te kości najczęściej ulegają złamaniom, co jest zwykle pierwszym widocznym symptomem choroby. Wiele złamań przebiega jednak bezobjawowo. Chory może odczuwać jedynie dyskomfort przy staniu lub siadaniu. Złamanie daje o sobie znać nagle, wywołując ostry ból przy wykonywaniu lekkiego wysiłku. Występuje też ograniczenie ruchów kręgosłupa oraz ból przy kichaniu czy kaszlu. Z reguły chory może dokładnie zlokalizować obszar bólu. Złamaniom osteoporotycznym towarzyszą wzdęcia brzucha i brak apetytu.
Zmiany w sylwetce
Objawem osteoporozy mogą być zmiany w sylwetce. Występuje przede wszystkim deformacja klatki piersiowej, potocznie nazywana garbem. Zjawisko to powstaje na skutek kompresyjnych złamań przednich części kręgów. Plecy pacjenta ulegają zgarbieniu i zaokrągleniu, co objawia się obniżonym wzrostem. Kolejne złamania pogłębiają rozwój kifozy piersiowej, a łuki żebrowe z czasem zaczynają opierać się o talerze biodrowe. Towarzyszące temu objawy osteoporozy to dolegliwości bólowe oraz nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej. Zaburzenia obejmują także funkcję trawienną. Zmniejszenie aktywności ruchowej nasila zaparcia, a upośledzenie sprawności ścian klatki piersiowej sprzyja zapaleniu płuc oraz dolegliwościom zatorowo-zakrzepowym.
Inne symptomy osteoporozy
Złamania osteoporotyczne mogą występować także w obrębie kości długich. Najczęściej dotyczy to kości promieniowej nadgarstka, np. na skutek podparcia się ręką podczas upadku. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie badania na osteoporozę. Kości należy nastawić i unieruchomić w gipsie, zwykle na parę tygodni. Przy osteoporozie często występują także złamania górnego odcinka kości udowej, nawet przy stosunkowo błahych urazach. Pacjent powinien być wówczas poddany interwencji chirurgicznej oraz hospitalizacji. Przy tego rodzaju złamaniach śmiertelność jest dość wysoka, ze względu na towarzyszące powikłania oddechowe, nerkowe i sercowo-naczyniowe. Warto pamiętać, że osteoporoza to choroba przewlekła. Jej wczesne rozpoznanie zwiększa szanse zapobiegania złamaniom.
Więcej na temat innowacyjncyh metod leczenia osteoporozy przeczytasz na stronie Norax Medical, dystrybutora sprzętu do nowoczesnej densytometrii System EchoS.