Podologia to względnie nowa dziedzina medycyna obejmująca choroby stóp. Wiele ludzi nadal nie zdaje sobie sprawy, jak dużą wartość niesie za sobą możliwość korzystania z usług wyspecjalizowanych w tym kierunku gabinetów. Warto zadbać o tę część ciała, gdyż jej problemy mogą rzutować na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Czym jest podologia?
Dbanie o stopy nie jest nowym i zaskakującym zjawiskiem. Już w starożytnym Egipcie rozwijały się rozmaite usługi związane z ich pielęgnacją. Obecnie natomiast podologia jako od niedawna odrębna dziedzina medycyna rozwija się w dynamicznym tempie. Ponadto rośnie samoświadomość społeczeństwa o istocie ochrony stóp przed wszelkimi niekomfortowymi zmianami czy infekcjami. Współcześnie ważny pedicure, ale także kontrola kondycji naskórka oraz wytworów skóry. Warto odwiedzić gabinet podologiczny Wrocław, jeżeli spotykamy się z problemami dermatologicznymi u stóp lub zauważamy u siebie jakieś niepokojące zmiany, może to być np. wrastanie paznokci.
Kiedy zwrócić się do podologa?
Do podologa idziemy zazwyczaj, gdy stan naszych stóp jest znacznie pogorszony. Późno leczone schorzenie często doprowadza do sytuacji, w której chodzenie wydaje się niemożliwe ze względu na rozwijające się zmiany. Z tego powodu warto wybrać się na konsultacje nawet w przypadku pozornie niewiele znaczących problemów. Do specjalisty od stóp powinny regularnie zgłaszać się osoby narażone na urazy organu ruchu, bądź infekcje wirusowe lub grzybicze. W tej grupie znajdują się przykładowo ratownicy wodni oraz sportowcy. Pielęgnacja tej części ciała pełni również niezwykle ważną rolę w życiu kobiet, które nie wyobrażają sobie dnia bez szpilek. Obuwie to przyczynia się do deformacji stopy, a także powstawania odcisków i otarć. Warto chociaż raz w życiu wybrać się do podologa, aby zasięgnąć rady. Więcej informacji na ten temat znajdziesz również na stronie https://ortogenic.pl/
Jakie zabiegi może wykonać podolog?
Podolog zajmuje się wszelkimi deformacjami występującymi w obrębie stóp, jednak wyróżnia się dwa typy tych schorzeń, czyli problemy skórne i zmiany patologiczne, te natomiast dzielimy na:
- pękające pięty;
- zrogowacenia, odciski, modzele, nagniotki;
- wrastające paznokcie;
- grzybicę paznokci
- stopę cukrzycową.
Z tymi przypadłościami pacjenci najczęściej zgłaszają się do podologa. Zakres realnych trudności jest natomiast znacznie szerszy.
Dobry specjalista od stóp
Wybór dobrego gabinetu podologicznego może być trudny. Ważne, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznać się z kwalifikacjami oraz doświadczeniem pracujących tam specjalistów. Niestety zawód ten nie jest wystarczająco uregulowany, co czasami prowadzi do błędnie postawionej diagnozy przez osobę niedostatecznie wyuczoną do tej profesji. Dobry podolog odznacza się przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu lekarskiego, w którym uzyska informacje dotyczące zdrowia pacjenta, niezbędne do identyfikacji schorzenia. Ponadto będzie on edukował w kierunku nabywania zdrowych nawyków pielęgnacyjnych.