Łagodna pogoda zabrała ze sobą kleszcze – i jest to bardzo irytujące dla waszych czworonożnych przyjaciół. Ale może to również mieć konsekwencje dla ciebie.

Chociaż jesteśmy luty dopiero się skończył, mieliśmy temperatury, które zwykle obserwujemy w kwietniu. To zapewniło kleszczom optymalne warunki życia wcześniej niż zwykle.

Kleszcze pojawiają się w upalną i wilgotną pogodę. Kleszcze i owady zwykle nie tolerują mrozu, więc jeśli zimy nie pojawią się tak, jak teraz, istnieje duża szansa na wiele kleszczy w tym roku. Łagodna pogoda to dobra wiadomość dla kleszczy, strzyżaków sarnich i śliników luzytańskich.

Kleszcze przenoszą choroby, takie jak borelioza i anaplazmoza, zarówno na zwierzęta, jak i na ludzi. Żyją i wysysają krew do trzech lat, dlatego ryzyko infekcji jest ogromne. Dlatego ważne jest, aby dbać zarówno o swoje zwierzęta, jak i siebie.

Ze względu na ogólnie ciepły klimat i globalny transport zwierząt liczba chorób przenoszonych przez kleszcze w Europie rośnie. Dlatego ważne jest, aby właściciele zwierząt zwracali szczególną uwagę na swoje zwierzęta.

Objawy zakażenia przez kleszcze u zwierząt.
Różne znaki mogą ujawnić, czy w grę wchodzą kleszcze. U psów zwykle występują objawy, takie jak gorączka, ból mięśni i stawów, brak apetytu, zmęczenie i paraliż na twarzy lub pies zaczyna niepewnie chodzić. W rzadkich przypadkach na psa może wpływać wirus kleszczowego zapalenia mózgu (TBE). Kleszcze przenoszą na psa chorobę TBE w tej samej sekundzie, w której zostają ukąszeni, co jest odmienne od boreliozy. Tutaj pies może uniknąć infekcji, jeśli właściciel usunie kleszcza na czas – nie później niż dzień po.

Zapobieganie zakażeniom przez kleszcze u zwierząt.
Aby pomóc zwierzakowi w uniknięciu kleszczy, możesz użyć różnych środków przeciw kleszczom w postaci tabletek, obroży lub kropli. Nawet w zimie mogę być narażone na kleszcze, gdy jest dosyć ciepło.
Pamiętaj, aby sprawdzać swojego zwierzaka przynajmniej raz dziennie. Przeczesz dokładnie futro. Kleszcze wolą siedzieć pod szczęką, na szyi, pod pachami, w pachwinie i pod ogonem. Kleszcze dobrze się rozwijają w lesie, na łąkach i w wodzie, ale także w miejskich parkach lub w ogrodowej trawie na obszarach mieszkalnych. Dlatego zwracaj na to uwagę, nawet jeśli mieszkasz w mieście.
Trzymaj różne środki osobno. Na przykład koty nie tolerują środków przeznaczonych typowo dla psów, może to powodować, że kot jest bardzo chory.
Jeśli podejrzewasz, że twoje zwierzęta są zarażone boreliozą, ważne jest, aby skontaktować się z weterynarzem.
Ludzie również mogą się zarazić boreliozą i TBE. Obie są poważnymi chorobami, o których powinieneś wiedzieć.

Objawy zakażenia u ludzi.
Jeśli zostałeś zarażony boreliozą, objawy pojawią się dopiero po 3-30 dniach. Jeśli zauważysz narastającą czerwoną wysypkę wokół miejsca, w którym siedział kleszcz i objawy grypopodobne, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli zarazisz się TBE, objawy pojawiają się dopiero po 10-14 dniach. Pojawi się zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni i gorączka. W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Zapobieganie zakażeniom u ludzi
Kleszcze żyją w roślinności trawiastej, a zwłaszcza w wysokiej trawie. Jeśli podróżujesz po obszarach trawiastych, zaleca się noszenie butów i odzieży, która w pełni zakryje skórę. Jeśli twoje ubrania są białe lub jasne, możesz łatwiej zobaczyć kleszcze i usunąć je z ubrania. W ten sposób upewnisz się, że nie czołgają się pod ubraniem.
Po powrocie do domu obejrzyj się dokładnie, czy nie masz kleszczy. Pamiętaj, że rozwijają się w gorącym i wilgotnym otoczeniu, więc bądź szczególnie ostrożny w tych miejscach na ciele.

Leave a comment