Masz do wyleczenia ząb kanałowo? W takim przypadku sprawdź, gdzie lepiej się udać – do gabinetu prywatnego, a może tego, który ma podpisaną umowę z NFZ?

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Endodoncja jest działem stomatologii skupionym na leczeniu głębokiej próchnicy zębów dosięgającej miazgi zębowej, a także innych dolegliwości dotykających miazgę zębów, czyli ich wnętrze.

Leczenie endodontyczne, czyli inaczej kanałowe jest obecnie prowadzone z różnych wskazań, nie tylko wynikających z próchniczego uszkodzenia tkanek zęba. Kiedy jeszcze jest ono wymagane?

Wskazania do wykonania leczenia kanałowego:

  • Głęboka próchnica zębów
  • Zapalenie miazgi zębowej
  • Martwica zęba
  • Wybicie zęba
  • Złamanie zęba
  • Leczenie protetyczne – założenie mostka

Warto pamiętać o tym, że leczenie endodontyczne pozwala na ocalenie zęba przed jego wyrwaniem, dlatego warto się na nie zdecydować. Ząb po leczeniu jest martwy, jednak nadal może on pełnić swoją funkcję. Nie dochodzi zatem do powstania nieestetycznego braku i zaburzenia w funkcji zgryzu, trudności w mówieniu czy żuciu.

Gdzie leczyć zęby kanałowo?

Leczenie zębów kanałowo dostępne jest zarówno w gabinetach stomatologicznych mających podpisaną umowę z NFZ, jak i tych, które działają prywatnie. Gdzie warto się udać?

Leczenie kanałowe na NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje w pełni leczenia kanałowego u wszystkich osób. Mogą z niego skorzystać w pełnym zakresie jedynie dzieci i młodzież oraz kobiety w ciąży. Pozostali pacjenci mogą wyleczyć kanałowo tylko zęby od 3 do 3 w górnym i dolnym łuku zębowym. Niestety, pozostałe mogą być wtedy tylko usunięcie i w ich miejsce Fundusz proponuje najtańszą protezę akrylową.

Zatem leczenie kanałowe na NFZ jest bardzo ubogie i w zasadzie nie pozwala ono na skorzystanie z pomocy wtedy, gdy dochodzi do głębokiej próchnicy czy uszkodzenia zębów przedtrzonowy i trzonowych, których leczenie kanałowe dotyczy najczęściej.

Leczenie kanałowe prywatnie

Kompletny zakres leczenia endodontycznego dostępny jest w gabinetach prywatnych, gdzie można wyleczyć wszystkie zęby.

Prywatny dentysta Gliwicez leczenia kanałowego w pełnym zakresie można skorzystać również w gabinetach stomatologicznych działających w Gliwicach.

W prywatnych gabinetach pacjenci mogą skorzystać z leczenia na bazie nowoczesnych metod endodontycznych, które pozwalają wtedy na uzyskanie bardzo dobrych efektów z niskim ryzykiem niepowodzenia zabiegu. Stosuje się wtedy między innymi endometry do pomiarów długości kanałów, mikroskopy endodontyczne powiększające miejsce zabiegowe, nowoczesne materiały o wysokiej trwałości.

Dodatkowo coraz więcej prywatnych gabinetów stomatologicznych oferuje także leczenie kanałowe w trakcie jednej wizyty. Wtedy wszystkie procedury prowadzone są od razu, dlatego pacjent nie musi udawać się do gabinetu kilkukrotnie.

Ile kosztuje leczenie endodontyczne?

Osoby korzystające z leczenia na NFZ, które mają opłacone ubezpieczenie zdrowotne, nie muszą płacić za wizyty u dentysty.

Pacjenci, którzy chcieliby skorzystać z leczenia w prywatnym gabinecie, muszą zapłacić za nie z własnej kieszeni.

Cena leczenia endodontycznego u prywatnego dentysty zależna jest od szeregu czynników, między innymi od leczonego zęba, liczby jego kanałów, rodzaju leczenia – bez mikroskopu lub z mikroskopem, rodzaju uzupełnienia.

Aktualnie koszt leczenia endodontycznego w prywatnym gabinecie wynosi najczęściej od 400 do 1000 złotych, przy czym w przypadku zębów leczonych ponownie, z dużą liczbą kanałów, cena może wnieść nawet ponad 1000 złotych.

Leave a comment