Łuszczyca głowy należy do chorób przewlekłych. Jest to stan zapalny skóry, spowodowany różnymi czynnikami, poczynając od uszkodzenia naskórka podczas czesania, a kończąc na przewlekłych sytuacjach stresowych, które mogą przyczynić się do rozwoju schorzenia. I choć nie jest ona zakaźna, może znacząco obniżyć jakość funkcjonowania osoby zmagającej się z tego rodzaju problemami. Zmiany na skórze są bowiem widoczne i powodują spory dyskomfort. Czym tak naprawdę jest łuszczyca głowy i jak sobie z nią radzić?

Co to jest łuszczyca głowy i jakie są jej objawy?

Łuszczyca skóry głowy to przewlekła choroba dermatologiczna. Charakteryzuje się ona przyśpieszonym i niepełnym rogowaceniem naskórka ze współistniejącym stanem zapalnym. Choroba zajmuje zarówno owłosioną część głowy, jak i czoło i uszy, czyli fragmenty, które trudno zasłonić. W jej wyniku na ciele pojawiają się zmiany w postaci wybrzuszonych, łuskowatych plam o różnej wielkości. Dodatkowo chorzy skarżą się na silny świąd, utrudniający codzienne funkcjonowanie. Nieleczona może doprowadzić nawet do wypadania włosów. Problem ten może potęgować również nadmierne drapanie, usuwanie łusek ze skóry (np. ich wyczesywanie), stres i nadużywanie kwasu salicylowego, złuszczającego naskórek. Ważne jest więc szybkie podjęcie odpowiednich kroków, aby zminimalizować skutki schorzenia i nie dopuścić do jego rozwoju. Łuszczyca może przyjmować kilka postaci:

  • zwyczajna,
  • stawowa,
  • krostkowa (ogólna lub miejscowa),
  • uogólniona (erytrodemia).

Uznaje się, że na łuszczycę głowy cierpi dziś ok. 3% całej populacji. I choć nie jest ona zakaźna, może znacząco wpływać na jakość życia, obniżając jego komfort.

Przyczyny łuszczycy głowy

Łuszczyca głowy może mieć zarówno podłoże genetyczne, jak i autoimmunologiczne. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie. Oznacza to, że jeśli w rodzinie występuje przynajmniej jedna osoba chora na łuszczycę, prawdopodobieństwo schorzenia u pozostałych członków znacząco wzrasta. Zmiany w obrębie skóry głowy mogą być jednak wywołane również zupełnie innymi czynnikami. Należą do nich np. sytuacje stresowe, przewlekłe i silne infekcje, zażywanie niektórych leków lub też różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, powstałe np. w wyniku czesania. Istnieje również grupa czynników, które mogą okresowo zaostrzyć przebieg choroby. To np.:

  • używki jak alkohol i nikotyna,
  • zaburzenia hormonalne,
  • próchnica zębów,
  • infekcje dróg oddechowych,
  • różnego rodzaju urazy,
  • stosowanie ostrych przypraw.

Pielęgnacja i leczenie

Osoby chorujące na łuszczycę posiadają bardzo suchą skórę głowy, który wymaga stosowania odpowiedniej pielęgnacji. Ważny jest przede wszystkim dobór kosmetyków, które powinny być bezzapachowe, hipoalergiczne i zawierać składniki nawilżające (np. melisa lekarska, oliwa z oliwek) i przeciwzapalne (pantenol, alantoina). Istotne są również w tym przypadku właściwości, pozwalające złagodzić świąd i zmniejszyć rogowacenie, a takie posiada np. mocznik. Do grupy produktów, przeznaczonych dla osób z łuszczycą, należą m.in. specjalistyczne szampony, maski do włosów i peelingi. W celu dobrania odpowiednich kosmetyków można skorzystać z pomocy eksperta. Pozytywne skutki przynieść może również zabieg trychologiczny, pomagający usunąć zrogowaciały naskórek i przywracając odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Osoby z łuszczycą powinny również wprowadzić zmiany w diecie, która może złagodzić przebieg choroby. Zaleca się przede wszystkim spożywanie świeżych owoców i warzyw, będących źródłem witaminy C i karotenoidów, białego mięsa oraz produktów bogatych w kwasy omega-3, jak np. ryby, orzechy włoskie i siemię lniane.

Jeśli naturalne metody nie są jednak w stanie pomóc choremu, niezbędna staje się wizyta u dermatologa. Co prawda łuszczycy głowy nie można wyleczyć za pomocą znanych dziś metod, ale można zdecydowanie wydłużyć okresy remisji i zminimalizować jej skutki. Najczęściej stosowanymi lekami są środki przyśpieszające złuszczanie naskórka. Głównymi składnikami leków jest kwas salicylowy, siarka i mocznik. Zwalczanie uciążliwego świądu odbywa się natomiast z wykorzystaniem leków przeciwhistaminowych.

Łuszczyca głowy to wyjątkowo uciążliwa choroba. Jest ona nieuleczalna, ale odpowiednio szybka reakcja i dobrana pielęgnacja mogą spowodować znaczne podniesienie komfortu życia chorego i wydłużyć okresy remisji. Dlatego też ważne jest skorzystanie z porady specjalisty już w momencie wystąpienia pierwszych objawów, gdyż odwlekanie w czasie konsultacji może przyczynić się do szybkiego rozwoju choroby, która nieleczona szybko doprowadzi do pogorszenia stanu zdrowia.

Leave a comment