Zdrowe paznokcie, zarówno u dłoni, jak i u stóp mają równą, gładką płytkę, różowy, niezbyt intensywny kolor i nie noszą oznak łamliwości, stanowią ozdobę i jednocześnie potwierdzają, że jej stan zdrowia jest dobry. Jeśli jednak w wyglądzie paznokci pojawiają się nieprawidłowości, to może to oznaczać nie tylko nieodpowiednią pielęgnację czy noszenie za ciasnych, niedopasowanych butów, ale także poważne choroby. Jednym z objawów nieprawidłowości w wyglądzie jest rozwarstwianie paznokci u nóg. Dlaczego do niego dochodzi i jak je leczyć? Jaki najlepiej onycholiza preparat zastosować? Podpowiadamy.

Dlaczego paznokcie się rozwarstwiają?

Przyczyn onycholizy paznokci można szukać w wielu różnych czynnikach, jednak w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się swojej codziennej diecie. Takie dolegliwości pojawiają się bowiem w przypadku diety ubogiej w odpowiednie witaminy i składniki mineralne. Warto zwrócić uwagę na podaż w naszym jedzeniu cynku, a także witaminy A, C i E oraz witamin z grupy B. Kondycję paznokci, ale również włosów i skóry poprawi też biotyna. Inną przyczyną ogólnego osłabienia płytki paznokciowej, w tym także tego, że paznokcie się rozwarstwiają, jest niewłaściwa pielęgnacja, a w szczególności stosowanie mocnych lub kiepskiej jakości lakierów do paznokci czy acetonu do ich usuwania. W przypadku stóp, paznokcie rozwarstwiające się mogą być następstwem chodzenia w nieodpowiednio dobranym, zbyt ciasnym nie tylko na długość, ale i na szerokość obuwiu.

Jeśli jednak wyeliminujemy wszystkie możliwe przyczyny rozwarstwiania paznokci z powyższej listy, rozwarstwianie się paznokci może oznaczać, że w naszym organizmie dzieje się coś złego i konieczna jest konsultacja medyczna. Na początek warto skierować się do endokrynologa i kardiologa, bo to właśnie często problemy z tarczycą i układem krążenia mogą powodować tego typu objawy jak rozwarstwiające się paznokcie. Nie bez wpływu na paznokcie są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Onycholiza może wynikać również z zakażenia grzybiczego. Wśród innych przyczyn ustrojowych tej przypadłości można wymienić także odwodnienie, anemię, łuszczycę oraz stany zapalne skóry.

Preparat na rozwarstwiające się paznokcie u stóp

W przypadłości, jaką jest rozwarstwianie paznokci leczenie polega m.in. na stosowaniu odpowiednich kosmetyków specjalnie do tego przeznaczonych, jak onyPLASMA czyli preparat na onycholizę paznokci zawierający wśród swoich składników aktywnych m.in. colostrum bogate w czynniki wzrostu oraz enzymy o właściwościach utleniających bakterie, dlatego też produkt polecany jest również do pielęgnacji stopy cukrzycowej. onyPLASMA od Pharm Foot jest preparatem wspomagającym odbudowę płytki paznokcia w przypadku jej odklejania się od łożyska, a w swoim składzie zawiera także olejek z drzewa herbacianego o właściwościach antybakteryjnych.

Leave a comment