Codzienna praca i godziny spędzone w towarzystwie ekranów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na szkła korekcyjne. Dzięki dobraniu odpowiedniej dioptrii możemy funkcjonować normalnie, bez dyskomfortu spowodowanego niedowidzeniem niektórych elementów. Część osób postanawia poprzestać na wyborze ładnych oprawek, wstępując tym samym do zaszczytnego grona okularników, druga grupa chętniej sięga po szkła kontaktowe. Soczewki tak samo jak okulary pozwalają nam na ostre widzenie, jednak wszystko to dzieje się bezpośrednio na powierzchni oka. Dlaczego warto wybrać szkła kontaktowe i jakie rodzaje szkieł dostępne są na rynku?
Czy można pływać w soczewkach – szkła kontaktowe dla osób aktywnych
Uprawiając sporty lub po prostu prowadząc aktywny styl życia, staramy się ubierać odpowiednio do warunków. Osoby na co dzień noszące okulary na czas aktywności zwykle rezygnują z nich całkowicie, często zastępując je praktycznymi soczewkami kontaktowymi. Szkła kontaktowe świetnie sprawdzą się w większości sportów takich jak na przykład biegi, wspinaczka górska i skałkowa, czy jazda na rowerze. Wiele osób zadaje sobie natomiast pytanie, czy pływanie w soczewkach kontaktowych jest dozwolone. Niestety, jeśli mamy zamiar wskoczyć do basenu, należy wcześniej pamiętać o tym, by zdjąć szkła kontaktowe. Zawarte w wodzie drobnoustroje, bakterie oraz chlor mogą podrażnić oczy, w prosty sposób doprowadzając do zapalenia. Jeśli pomimo zagrożenia wciąż chcemy decydować się na noszenie soczewek, należy pamiętać o tym, by zdjąć je i wyrzucić zaraz po wyjściu z wody. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w porządne gogle pływackie, które zminimalizują ryzyko kontaktu oka z wodą. Dobrym wyborem, jeśli chcemy używać szkieł na basenie, są soczewki jednodniowe, które bez problemu można wyrzucić zaraz po użyciu.
Soczewki jednodniowe, tygodniowe, szkła kontaktowe miesięczne – na jakie soczewki się zdecydować?
Aby jak najlepiej dopasować się do wymagań klientów, producenci tworzą różnorodne wersje soczewek, dzieląc je na twarde i żelowe. Ponadto istnieje również istotny podział pomiędzy soczewkami na jednodniowe, tygodniowe oraz miesięczne.
- soczewki jednodniowe – soczewki, które zmieniamy codziennie. Po każdym użyciu wyrzucamy zużyte szkła do kosza na śmieci. Ze względu na to, że nie musimy utrzymywać ich w czystości, narażenie na rozwój bakterii w soczewkach kontaktowych jest minimalizowane.
- soczewki tygodniowe – soczewki tygodniowe i dwutygodniowe po otworzeniu i pierwszym założeniu mogą być noszone przez określony okres, po zdjęciu soczewek należy pamiętać o tym, by dokładnie je oczyścić.
- soczewki miesięczne – soczewki miesięczne mogą być noszone dowolną ilość razy, jednak nie należy przekraczać okresu jednego miesiąca po ich otwarciu. Utrzymanie szkieł w czystości jest bardzo ważne, ponieważ łatwo mogą rozwijać się na ich powierzchni różnorodne bakterie, których obecność doprowadza chorób.