Podeszły wiek to większe ryzyko zróżnicowanych dolegliwości. Aby zadbać o seniorów, coraz więcej placówek rehabilitacyjnych oferuje specjalne turnusy, w trakcie których mogą oni zadbać o swoje samopoczucie. Kiedy warto z nich skorzystać? Jakie są korzyści takich wyjazdów? Jak znaleźć najlepszy turnus dla osoby starszej?

Kiedy warto wybrać turnusy rehabilitacyjne dla seniorów?

Dobrym zdrowiem można cieszyć się również w późnym wieku, jednak wielu seniorów narzeka wtedy na różne schorzenia. Mogą dotykać one różnych układów ciała, między innymi układu ruchu, układu krążeniowego czy nerwowego.

Dolegliwości wieku podeszłego wymagają właściwego leczenia, lecz może ono bazować nie tylko na lekach przepisanych przez lekarza. Bardzo ważna jest także rehabilitacja, czyli wszelakie działania, których celem jest poprawa samopoczucia chorego. Właśnie dlatego powstały turnusy rehabilitacyjne dla seniorów, które pomagają im w podreperowaniu zdrowia.

Turnusy rehabilitacyjne dla osób starszych są oferowane w różnych wariantach pod kątem dolegliwości. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • turnusy dla osób z chorobą Parkinsona
  • turnusy dla osób po udarach mózgu
  • turnusy dla osób z dolegliwościami kręgosłupa
  • turnusy dla osób ze stwardnieniem rozsianym
  • turnusy dla osób z chorobami kardiologicznymi i po zabiegach kardiologicznych

Jak przebiegają turnusy rehabilitacyjne dla seniorów?

Turnusy rehabilitacyjne dedykowane dla seniorów mają postać wyjazdów, podczas których osoba starsza przebywać może w towarzystwie swoich rówieśników, pod opieką doświadczonych opiekunów, pielęgniarek, lekarzy i rehabilitantów.

W zależności od wybranego wariantu turnusu jego zakres będzie się różnić, co powoduje, że uczestnicy mogą być wtedy indywidualną opieką, która będzie odpowiadała ich wymaganiom pod kątem stanu zdrowia.

Pobyty rehabilitacyjne obejmują między innymi:

  • rehabilitację ruchową odbywającą się z wykorzystanym nowoczesnych metod
  • konsultacje ze specjalistami w określonych dziedzinach medycyny, między innymi kardiologii, neurologii
  • wyżywienie oraz porady dietetyczne przez doświadczonego dietetyka
  • atrakcje dla uczestników, na przykład spacery, zwiedzanie, wieczorki taneczne i inne w zależności od grupy

Program jest w dużej mierze zależny od wybranej oferty. Przykładowo niektóre turnusy nie obejmują wyżywienia i należy zadbać o nie we własnym zakresie. Turnus może także nie włączać atrakcji dla uczestników.

Dokładne informacje o programach, jakie prowadzone są podczas turnusów, można sprawdzić na stornie internetowej Instytutu Zdrowia Boczarska, który ma je w swojej ofercie: https://instytutboczarska.pl/turnusy-rehabilitacyjne/.

Jakie korzyści niosą ze sobą turnusy rehabilitacyjne dla seniorów?

Seniorzy często nie mają zapewnionej optymalnej opieki w publicznych ośrodkach zdrowia, dlatego też prywatny pobyt rehabilitacyjny, który obejmuje szeroką gamę usług, może być dużym wsparciem w leczeniu.

Obejmujący wysokospecjalistyczne wsparcie turnus pozwala wtedy na dostęp do wielu usług, w ramach których senior może otrzymać pełne wsparcie. Pomoc ta może także dotyczyć jego bliskich, którzy mają możliwość skonsultowania się ze specjalistą, aby uzyskać dodatkową pomoc w opiece nad seniorem.

Dla seniora turnus może być świetną okazją o tego, aby podreperować zdrowie. Pomoc rehabilitantów, lekarzy, dietetyków może być bardzo dużym wsparciem, gdy często nie wiadomo, jak postępować w obliczu choroby. Sam wyjazd również może być doskonałym sposobem, aby poprawić samopoczucie i uzyskać pozytywną energię.

Leave a comment