Najpopularniejszym napojem na świecie jest chyba herbata, bo mogą ją pić bez obaw już nawet małe dzieci. Herbata jest dla nas w standardowych ilościach zupełnie neutralna i w ogóle nam nie szkodzi. Poznajmy królową śniadań i kolacji, w całej jej okazałości mnogości smaków, kolorów i sposobów parzenia i podania. Idealna na zimowe i jesienne wieczory z książką spędzone w łóżku czy na wygodnym fotelu.

Najprościej rzecz ujmując herbata to napar z liści i pączków grupy roślin należących do rodzaju Camellia. Rośliny te są do siebie podobne, przypominają niewysokie krzewy, traktuje się je jako odrębne gatunki herbaty chińskiej. Różni je od siebie zawartość substancji, które warunkują smak poszczególnych odmian. Skoro już jesteśmy przy odmianach, należałoby je wymienić, a jest ich naprawdę sporo – wymienić można co najmniej sześć różnych odmian i rodzajów.

Rodzaje Herbaty

  • Mnogość odmian i gatunków herbaty sprawia, że jest ona idealna tak naprawdę dla każdego. Ciężko spotkać człowieka, któremu herbata by nie smakowała. Najpopularniejsze odmiany herbat:
  • Herbata czarna- jest jej najbardziej przetworzoną odmianą. Procesy, jakie składają się na jej produkcję to więdnięcie, skręcanie, utlenianie i dopiero suszenie. Najpopularniejsze gatunki czarnej herbaty to Assam, Dareejling (kraj pochodzenia Indie) Ceylon (Sri Lanka) i Yunnam (chiny).
  • Herbata zielona- robiona jest z liści, w których wcześniej zatrzymano proces utleniania. Po zerwaniu są suszone i poddawane działaniu wysokiej temperatury. Kiedy się ją odpowiednio zaparzy ma mniej intensywny smak i mniejszą goryczkę (nie jest taka cierpka).
  • Herbata biała- to chyba jej najmniej ,,obrobiona” odmiana. Listki więdną i są suszone, po zaparzeniu ma odcień jasno słomkowy. Jest to jeden z najdroższych rodzajów herbat.
  • Herbata żółta-proces produkcji jest bardzo zbliżony do herbaty białej, z tą różnicą, że na samym końcu jest fermentowana w gorącym i wilgotnym środowisku. Jest to najrzadziej spotykany typ herbaty.

Czy herbata nawadnia?

Oczywiście jak najbardziej herbata nawadnia nasz organizm i to całkiem dobrze, bo prawie tak samo, jak woda. Mimo że zawiera kofeinę, która ma właściwości moczopędne, to nie są to duże wartości, bo mówimy tutaj o 11 miligramach na 100 gram napoju. Stwierdzenie, że herbata ma właściwości moczopędne, jest co najmniej błędne, jest ona tak samo moczopędna, jak woda. Naukowe badania, jakie przeprowadzono na grupie ochotników przy pomocą czarnej herbaty oraz zwykłej przegotowanej wody, dają jasny i klarowny wniosek. Obydwa napoje nawodniły uczestników eksperymentu tak samo – dodatkowo nie zauważono żadnych istotnych różnic w badaniu krwi i moczu. Mylny pogląd, że herbata nas odwadnia, może brać się stąd, że zwyczajnie pijemy jej sporo, bo jest pyszna. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że dzięki niej jesteśmy lepiej nawadniani, bo zakładając, że nam smakuje, to pijemy jej więcej. Warto też wspomnieć, że nie jest dla nas niezdrowa jak na przykład kawa czy innej napoje kolorowe. Należy tylko pamiętać, aby nie słodzić jej przesadnie dużo – nie mówimy tu oczywiście o piciu gorzkiej herbaty, ale jedna lub dwie łyżeczki cukru powinny w zupełności wystarczyć. Po przeanalizowaniu różnych badań jednoznacznie wynika, że zawarta w niej kofeina może mieć właściwości moczopędne, ale zwiększenie produkcji moczu nie przekracza 20% nawet przy sporej ilości wypitych kubków. Możemy zatem pić spokojnie nasz ulubiony napar bez obaw, że zbytnio się odwodnimy. Przeciwnie – będzie to miało pozytywny wpływ na nasz organizm, który w 70% składa się z wody. Zobacz inny artykuł czy herbata nawadnia.

Zakończenie

Herbata ze względu na to, że może ją pić każdy na czele z małymi dziećmi, stanowi istotne źródło wody dla naszego organizmu i doskonale go nawadnia. Jest też przy tym bardzo smaczna.

Leave a comment