Ocet balsamiczny znany jest już od czasów Juliusza Cezara, a obecnie to jeden z kluczowych składników kuchni śródziemnomorskiej. Ma wyrazisty smak i zapach, dzięki czemu może znakomicie wzbogacić danie, do którego zostanie dodany. Posiada także właściwości zdrowotne, między innymi poprawia pracę jelit i pomaga usunąć z nich złogi oraz przyczynia się do ogólnego oczyszczania organizmu i regulacji poziomu cholesterolu, dzięki czemu łatwiej tracić na wadze i poprawić swoje samopoczucie. W dawnych czasach był nawet używany jako odtrutka w czasie dżumy, a także przy grzybicy paznokci, wszach czy infekcjach ucha.
Jak powstaje?
Oryginalny ocet balsamiczny powstaje we Włoszech, w regionach Modena oraz Reggio Emilia z winogron odmiany Lambrusco (czerwone winogrona) lub Trebbiano (biała odmiana winogron). Tylko produkt z tych odmian winogron może nosić nazwę Aceto Balsamico, czyli ocet balsamiczny, jest to nazwa zastrzeżona i na etykietach umieszczony jest napis „Aceto Balsamico Tradizionale di Modena”. Uzyskiwany jest z moszczu, czyli świeżo wyciśniętego soku, winogronowego, który wskutek gotowania zmniejsza swoją objętość, zagęszcza się, a w jego składzie wzrasta stężenie cukru i kolor zmienia się na brązowy. Następnie przelewa się go do beczek wykonanych z drewna dębowego, wiśniowego, jałowcowego, kasztanowego lub morwowego, gdzie leżakuje od 12 do nawet 25 lat.
Ocet balsamiczny w kuchni
Smak i zapach octu balsamicznego docenią nie tylko miłośnicy kuchni śródziemnomorskiej:
• Bardzo dobrze komponuje się z mięsem:
o czerwonym,
o drobiem,
o rybami,
• Świetnie pasuje również w połączeniu z warzywami czy owocami (np. truskawkami).
Można go dodawać nie tylko do dań głównych czy sałatek, ale także do deserów, np. do lodów. Świetnie łączy się też z serami. W niektórych restauracjach podaje się ocet balsamiczny w towarzystwie oliwy z oliwek i pieczywa jak tzw. czekadełko, czyli przekąskę pozwalającą przeczekać czas realizacji zamówienia z karty.
Oczyszczanie skóry
Ocet balsamiczny sprawdza się także w kosmetyce. Stosuje się go w połączeniu z oliwą z oliwek do przygotowywania maseczki na twarz. Pomaga ona w natłuszczeniu skóry i oczyszczeniu jej porów, co zapobiega jej wysuszaniu oraz powstawaniu pryszczy lub zaskórników. Sam ocet wpływa też korzystnie na włosy, wzmacniając je i ograniczając wypadanie.
Ułatwia odchudzanie
Dodawanie octu balsamicznego do posiłków lub nawet spożywanie go w niewielkich ilościach przed i po posiłku wpływa korzystnie na enzymy trawienne oraz na wydzielanie się soków żołądkowych. Sprzyja to przemianie materii, co przekłada się na efektywniejsze odchudzanie.
Mimo wielu korzystnych właściwości nie należy przesadzać ze spożywaniem octu balsamicznego. Nadmierna ilość może powodować podrażnienie śluzówki żołądka, a nawet wywołać wrzody. Osoby z wrażliwym żołądkiem również powinny stosować go z umiarem.