Tytułowa prokrastynacja, czyli odkładanie rzeczy do zrobienia na później jest jedną z najpowszechniejszych trudności zawodowych ostatnich lat. Zjawisko to nie jest zresztą związane wyłącznie z pracą. Można odkładać najróżniejsze obowiązki, za każdym razem ponosząc konsekwencje własnych zaniechań. Prokrastynacja jest niezwykle trudna zarówno dla osoby odkładającej zadania, jak i dla jego otoczenia. Jak skutecznie sobie pomóc i opanować utrudniający życie nawyk odkładania na później?

Krok za krokiem

Chęć odkładania jest niczym innym jak formą ucieczki. Emocją, która nam towarzyszy, jest więc strach, nawet jeśli objawia się jedynie jako nieokreślony dyskomfort lub napięcie w ciele. Jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z takim stanem jest racjonalizacja. Podchodząc do problemu racjonalnie, znacznie łatwiej możemy włożyć go w ramy i sobie z nim poradzić. Idąc za radą psychologów i psychoterapeutów, można podzielić trudności na mniejsze etapy prowadzące krok po kroku do wykonania zadania.

Prokrastynacja staje się w pewnym momencie zachowaniem wyuczonym i włącza się, nim zdążymy o tym świadomie zadecydować. Dlatego wygrywamy tym częściej, im odważniej wybieramy konfrontację zamiast ucieczki. Nawet, gdy chodzi o drobiazg. 

Magia nagrody

Kluczem do wykonania zadania, bez względu na jego kompleksowość czy skalę, jest zazwyczaj właściwa motywacja. Odpowiednia nagroda może tu zdziałać cuda. By jednak trick był skuteczny, bądźmy uczciwi i stawiajmy na naprawdę budujące przyjemności. Jeśli istnieje taka potrzeba, nagradzajmy się na każdym etapie zadania. Skuteczne mogą być nawet drobiazgi, pod warunkiem, że dla nas będą miały znaczenie i że będziemy nagradzać się uczciwie.

Dzięki coraz rzadszemu odkładaniu wykonania zadań na później, szybko zauważymy korzyści, które to przynosi. Poprawienie jakości pracy czy ożywienie w życiu towarzyskim to również cenne nagrody, które same w sobie dostarczą sporo satysfakcji. Wystarczy tylko popracować nad prokrastynacją.

Leave a comment