Zmęczenie i stres towarzyszą nam na co dzień. Po ciężkim dniu pracy jesteśmy wyczerpani fizycznie i psychicznie. Niejednokrotnie boli nas głowa, odczuwamy też dokuczliwe dolegliwości ze strony mięśni i kręgosłupa. Doskonałym sposobem na zrelaksowanie się przed snem jest gorąca kąpiel.

Ciepłe kąpiele przez wielu z nas są niesłusznie uważane za mniej korzystne dla zdrowia niż te zimne. To prawda, że chłodna woda pobudza, orzeźwia i wspomaga regenerację organizmu, jednak również gorąca kąpiel może przynieść nam sporo korzyści zdrowotnych. Sprawdź, dlaczego gorąca kąpiel jest dobra dla zdrowia i jak z niej korzystać.

Ciepła kąpiel dla zdrowia i urody

Za ciepłą kąpiel uważamy taką o temperaturze około 40 stopni. Woda nie powinna być bardzo gorąca, ale wyraźnie cieplejsza od temperatury naszego ciała. Takie ciepłe 20-30-minutowe kąpiele powinniśmy brać 3-4 razy w tygodniu.
Co daje ciepła kąpiel? Skutecznie wspomoże funkcjonowanie naszego serca, mięśni, stawów, poprawi stan skóry, a nawet wspomoże odchudzanie. Badania przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych dowiodły, że u osób regularnie korzystających z ciepłych kąpieli zdecydowanie spada ryzyko nagłej śmierci sercowej oraz choroby niedokrwiennej serca.

Ciepłe kąpiele wspomagają również regulację poziomu cukru we krwi, co jest niezwykle korzystne dla osób cierpiących na cukrzycę, zwłaszcza typu 2.

Z gorącą wodą powinni zaprzyjaźnić się również ci, którzy chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów bowiem wspomaga ona odchudzanie. Największe korzyści przyniesie zastosowanie ciepłej kąpieli od razu po treningu aerobowym lub siłowym. Jeśli jesteśmy bardzo zmęczeni i spoceni, możemy najpierw spłukać się strumieniem chłodnej wody pod prysznicem, a następnie wziąć kilkunastominutową ciepłą kąpiel. Dodatkową korzyścią jest to, że gorąca woda wpłynie kojąco na zmęczone treningiem mięśnie i wspomoże ich regenerację oraz zapobiegnie ewentualnemu bólowi stawów, oraz kręgosłupa.

Ciepłe kąpiele są również wskazane dla osób starszych cierpiących na przewlekłe dolegliwości bólowe kostno-stawowe. Skuteczność terapii ciepłymi kąpielami jest bardzo wysoka. Badania wykazały, że regularne 30- minutowe gorące kąpiele pozwalają nawet znacznie zmniejszyć ilość przyjmowanych leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych, a niekiedy całkowicie wyeliminować te najbardziej inwazyjne preparaty dające wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych.
Gorąca woda nie dla każdego.
Jak w przypadku każdej naturalnej terapii, również hydroterapia przy użyciu ciepłej wody, nie może być stosowana przez każdego. Jednak przeciwwskazań do jej stosowania jest stosunkowo niewiele.
Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, u których zbyt gorące kąpiele mogą znacznie zwiększyć ryzyko poronienia. Podobnie sytuacja wygląda w czasie połogu- lepiej zachować umiar, aby nie nasilić krwawienia. Długie ciepłe kąpiele są też niewskazane dla pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze, zaawansowane stadia choroby nowotworowej oraz poważną niewydolność układu krążenia.
Gorącym kąpielom nie powinniśmy poddawać również małych dzieci.
Pamiętajmy, że jeśli cierpimy na choroby przewlekłe, przed zastosowaniem jakiejkolwiek naturalnej metody wspomagającej leczenie, zawsze powinniśmy najpierw zasięgnąć porady lekarza.
Jeśli nie ma przeciwwskazań, korzystajmy z gorących kąpieli maksymalnie 3-4 razy w tygodniu. Możemy dodać do wody aromatyczne olejki eteryczne o działaniu odprężającym i odświeżającym, takie jak olejek lawendowy, melisowy, sosnowy.

Świetne efekty przynoszą również kąpiele ziołowe z dodatkiem rumianku, szałwii, pokrzywy czy chabra.

Leave a comment