Podjadanie i wieczorna konsumpcja przekąsek to jeden z największych wrogów zdrowej, zbilansowanej diety. Nieplanowane wcześniej posiłki zwiększają liczbę spożywanych kalorii, będąc prostą ścieżką do nadwagi. Każda i każdy z nas lubi od czasu do czasu skusić się na drobne słodko-słone przyjemności, zwykle jednak zapominamy o ich konsekwencjach dla naszej diety i zdrowia. Na szczęście jest kilka alternatyw, dzięki którym niezbyt zdrowe bądź ewidentnie tuczące przekąski zamienimy na zdecydowanie bardziej korzystne dla organizmu przysmaki.

Niezdrowe przekąski możemy całkowicie odrzucić lub próbować zastąpić bardziej korzystnymi dla ducha i ciała odpowiednikami. Które przegryzki możemy określić jako zdrowe i przydatne? Sprawdźmy kilka alternatyw dla czipsów i orzeszków.

Chrupiące, a zdrowe

Jedną z najczęściej wybieranych przekąsek – szczególnie przy wieczornych seansach telewizyjnych – są słone orzeszki. Niestety, orzeszki zwykle są smażone, przez co wzrasta ich kaloryczność. Większość orzeszków to również orzeszki solone – wszyscy zaś wiemy, jak niebezpieczna dla zdrowia może być spożywana w nadmiarze sól. Więcej soli to większe zatrzymywanie wody w organizmie, a to prosta droga do wzrostu wagi.

Jeśli nie potrafimy odmówić sobie kilkunastu małych chrupiących gryzów wieczorem, zastąpimy orzeszki ziemne zdrowszymi odpowiednikami. Przykładem mogą być migdały. Te, dzięki zawartości witamin i mikroelementów, wskazywane są jako element zdrowej i zrównoważonej diety. Mogą być więc dla nas zarówno przekąską, jak i źródłem cennych składników. Eksperci wskazują również, iż długo przeżuwane migdały, mogą być pomocą dla osób walczących z nadmierną wagą! Dają bowiem poczucie sytości, a przy tym nie dostarczają nadmiernej ilości kalorii.

Paradoksalnie, nawet tradycyjna „mieszanka studencka” może w pewnych sytuacjach okazać się lepsza niż orzeszki. Dlaczego? Chodzi głównie o zawartość innych (niż tylko fistaszki) bakalii w produkcie. Owoce nerkowca, owoce laskowe – wszystkie te produkty są lepszymi i zdrowszymi odpowiednikami prażonych orzeszków ziemnych.

Polskie jabłko

Naturalną i zdrową przekąską mogą być oczywiście owoce. Jako jedno z najzdrowszych wskazywany jest nasze „stare, dobre” jabłko. Jabłko w ponad 80% składa się z wody, ma więc niską wartość kaloryczną. Duża zawartość błonnika i pektyn, daje nam poczucie sytości. Dwa średniej wielkości jabłka mogą wyeliminować głód nawet na dwie – trzy godziny.

Jabłka zatem to nie tylko zdrowa przekąska, ale również doskonała alternatywa dla wszystkich tych, którzy potrzebują zaspokoić swój mały głód między posiłkami. Eksperci polecają spożywanie jabłek głównie po śniadaniu i po obiedzie, natomiast niekoniecznie późno wieczorem. Wynika to z procesów trawienia owoców w naszym organizmie, które dobrze jest zakończyć jeszcze przed snem.

Inną fantastyczną alternatywą, polecaną szczególnie na wieczorne podgryzanie – jest marchewka. Jest niskokaloryczna, zawiera niezbędne dla nas beta-karoteny, a dzięki swej twardości może być znakomitym zamiennikiem choćby chipsów. Zagryzając marchewkę, odczuwamy to, co przy konsumpcji czipsów czy orzeszków – chrupanie i żucie. A to kojarzy nam się jasno z relaksującą przekąską.

Zdrowa mleczna przekąska

Gdy tylko mamy czas, warto zawczasu przygotować sobie zapasy na wypadek wystąpienia małego głodu. Jednym z lepszych źródeł białka, które daje poczucie sytości, jest naturalny jogurt. Wiele osób jednak wystrzega się spożywania tego produktu – jogurt naturalny jest kwaśny i nie wszystkim dominacja tej nuty smakowej odpowiada.

Zamiast kupować słodzony jogurt, lepiej „dosłodzić” jogurt świeżymi owocami. Idealnym rozwiązaniem jest jogurt naturalny ze świeżymi malinami, jeżynami czy borówkami. Owoce zbalansują swoją słodyczą kwaśnawy produkt, a równocześnie dostarczają cennych składników odżywczych. Szczególnie polecane są wszelkie ciemne owoce: jagody, borówki czy porzeczki, będące źródłem przeciwutleniaczy. Jogurt z owocami to zatem zdrowa i pożywna przekąska na cały dzień.

Leave a comment