Współcześnie choroby zgryzu stanowią prawie połowę przyczyn wizyt u dentysty. Zaniedbane problemy tego typu mogą skutkować niestabilnością zębów, nawet mocnych trzonowców. Równy zgryz i prawidłowo ułożona szczęka mają też niebagatelne znaczenie w estetyce uśmiechu. Na temat leczenia ortodontycznego krąży wiele mitów. Sprawdźmy, co warto o nim wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem terapii. Dobrze jest przygotować się, aby wszystko przebiegło efektywnie i bez niespodzianek.

Skuteczne leczenie wad zgryzu

Jeśli zastanawiasz się, czy jest sens odwiedzić gabinet ortodontyczny w Łodzi, dobrym pomysłem będzie przyswojenie sobie podstawowej wiedzy na ten temat. Wszystko zależy od tego, jak poważny jest problem. Niekiedy wady zgryzu potrafią prowadzić do problemów z wymową czy bólu. Częstym przypadkiem jest także ścieranie zgryzu podczas snu, czyli bruksizm. Stłoczenie zębów powoduje też, że trudniej jest je wyczyścić. To z kolei może być przyczyną próchnicy i innych chorób. 

Aparat ortodontyczny to wciąż popularne rozwiązanie

Wbrew powszechnemu przekonaniu, leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku. Kluczowa jest wizyta u specjalisty w celu rozeznania w sytuacji. Podczas pierwszej wizyty u ortodonty, ważne jest przekazanie informacji, w czym tkwi problem. Mając te dane, ortodonta zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Jak przygotować się do leczenia? Przed wizytą konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów, a także usunięcie kamienia nazębnego. Następnie ortodonta zleci wykonanie pantomogramu. Badanie to polega na panoramicznym prześwietleniu uzębienia. Konieczne będzie także zdjęcie cefalometryczne, fotografia zębów oraz twarzy przed założeniem aparatu. Po wykonaniu tych badań specjalista może stworzyć gipsowe modele diagnostyczne.

Dobór właściwego aparatu 

W przypadku dorosłych stosuje się aparaty stałe. Wyspecjalizowane gabinety ortodontyczne oferują pełne wsparcie pacjenta – od pierwszej konsultacji, diagnostyki i ustalenia planu leczenia aż do zdjęcia aparatu. Specjaliści zadbają też o to, by efekty leczenia utrzymały się przez długi czas. Podpowiedzą także, na co zwracać uwagę w kwestii diety i polecą, jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu i po zakończeniu terapii.

Leave a comment